Bakımlı Bayan

Yüzdeki ergenlik Sivilceleri Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm

24.04.2020
33
Yüzdeki ergenlik Sivilceleri Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm

Ergenlik yüz sivilcelerine bitkisel çözümyüzdeki ergenlik sivilceleri nasıl geçer. Sivilce oluşumunun en yoğun görüldüğü dönemler hiç şüphesiz ki ergenlik çağlarıdır. Ergenlik sivilceler, genellikle vücudun hormon dengesizliğinin neticesinde aşırı miktarda sebum üretimi ve ciltteki gözeneklerin bu sebum ile kapanması sonucunda enfeksiyona adeta davetiye çıkaran yağ tabakası birikimi ile açıklanabilir. Bu nedenle ergenlik döneminde görülen sivilceler, ciltteki gözenekleri açarak cildin sivilce oluşumuna engel olacak özel bitkisel çözümler şeklinde tasarlanması gerekmektedir.

Hormonların çalışmaya başladığı ergenlik döneminde, cilt tipine göre aşırı yağ salgılayan bezler nedeniyle önce siyah noktalar ardından da sivilceler oluşur. Ergenlik döneminin en rahatsız edici problemlerinden biri olan sivilceler için bitkisel çözümler

Ergenlik Sivilceleri İçin Kürler

Sivilce Kürü 1 : iyice yıkanan 1-2 adet marul yaprağı mikserden geçirilir. Öz suyu çıkan marul yaprakları her sabah ve akşam sivilcenin üzerine tatbik edilir. Marul yaprağının içerisinde bulundurduğu mineraller öz su ile ortaya çıkar ve sivilcelerin sönmesini ve yeni sivilce oluşumunu engeller. Bu işlemi sivilceleriniz tamamen geçene kadar her gün uygulayabilirsiniz.

SivilceKürü 2: Bir avuç taze ceviz yaprağını bir litre suyun içerisine atın. Bu karışımı kaynatıp 10 dakika dinlendirin. Dinlendirdiğiniz karışımı her sabah ve her akşam, hatta gece yatarken pamuk yardımı ile sivilcelerin üzerine ve etrafına sürün. Bu işlemi sivilceleriniz tamamen yok olana kadar her gün uygulayabilirsiniz.

Sivilcelerle kesinlikle oynamamak gerekir. Özellikle iltihaplı sivilceler ise, sivilceleri sıkmak durumu daha da kötüleştirir.

Bir miktar marul yaprağını iyice yıkayıp mikserde sıkıp özsuyu ile birlikte sabah ve akşam sivilceli bölgeye sürün. Sivilceler geçene kadar işleme devam edilir.

Bir litre suyun içine bir avuç taze ceviz yaprağı eklenip, kaynatılır. Süzüldükten sonra günde iki kez pamuk yardımıyla sivilceli bölgeye sürülür.

Ergenlik Sivilceleri için Bal ve Tarçın Maskesi

Bu maske sayenizde cildiniz derinlemesine temizlenirken, sivilceler kuruyacak ve cildiniz canlanacaktır.

Malzemeler

  • 1 çay kaşığı süzme bal
  • 1 çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı ve Uygulaması

  • Bal ve tarçını cam bir kâsede karıştırın.
  • Göz altı hariç tüm yüzünüze uygulayın.
  • 1 saat bekleyin.
  • Sürenin sonunda ılık su ile yüzünüzü durulayın.
  • Havluyla yumuşak hareketlerle kurulayın.

Notlar

  • Bal ve tarçın maskesini her gün uygulayabilirsiniz.
  • Özellikle gece yatmadan önce sürüp uyursanız daha etkili olacaktır. Sebebi ise cilt hücreleri geceleri kendini yeniler. Bal ve tarçın maskesi sayesinde daha hızlı yenileme olur.
  • Daha fazla miktarda maskeye ihtiyaç duyarsanız aynı ölçüde artırın. Yani 2 çay kaşığı bal 2 çay kaşığı tarçın gibi.

Ergenlik yaşındakilerin yüz, omuz, sırt ve karınlarında görülürler. Siyah noktalar, beyaz benekler, kırmızı veya mor lekeler halindedirler. İçleri cerahat dolu bu sivilcelere; akne de denir. nedeni; yağ bezlerinin tıkanmış olmasıdır. Ergenlik sivilceleri kendiliğinden kaybolur. Sıkmamak, oynamamak gerekir. Tedavinin ilk şartı sabırdır. Yüzü günde 3-4 kere kükürtlü sabunla yıkamakta fayda vardır. Bu arada baharatlı yiyecekleri ve çikolatayı terketmek gerekir. Ayrıca, aşağıdaki reçetelerden de faydalanılır.

Tedavi için gerekli malzeme : Marul, su.

Hazırlanışı : Soğuk su ile yıkanan marul yaprakları iyice ezilir. Çıkan su yüze sürülür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.