Bakımlı Bayan

Yüz Lekeleri İçin Doğal Maskeler

25.04.2020
583

Yüz lekeleri sorunu çeken hanımlar için yüz lekeleri nasıl geçer şu ana kadar belki de duymadığınız bir bitkisel maske kürü tarifi vereceğiz. Yüz lekeleri için doğal maske kürünün ana maddesi adından da anlaşılacağı gibi kırmızı domates ve domatesin çekirdeklerinde bolca bulunan likopen enzimi ve bitki asitleri sayesinde özellikle ciltte aşırı pigmentasyondan dolayı ortaya çıkan yüz lekeleri için bitkisel çözüm üretiyor.

Cilt lekeleri çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlar,çiller, gebelik lekeleri, akne izleri , seboreik keratoz, aktinit keratoz ve hormonal dengesizlikler cildimizde farklı renklerde izler oluşmasına neden olabilir.Güneş ışınları(UVA,UVB) lekelerin daha artmasına ve yerleşmesine sebep olur.

Lekelerden ve izlerden kaynaklanan sorunları gidermek için, içinde bulunduğumuz kış mevsimi en uygun zamandır. Bu problemlere, uygun ürünlerle kür uygulamaları yapılabilir. Ürünlerin içeriği soyucu renk açıcı özelliğe sahip olmalıdır. Bu özellikleri taşıyan ürünler içinde en güvenilir olanlar AHA diye adlandırdığımız meyve asitli ürünlerdir. Elma, limon, süt, üzüm sirke gibi ürünlerden elde edilir. Meyve asitleri en popüler olanlardır. Bu ürünler kişinin günlük hayatını etkilemeden uygulanabilirler. Yalnız cildin bu esnada çok iyi korunması gerekir. Bilhassa güneş koruyucu ürünler ihmal edilmemelidir, kapalı havalarda bile sürülmelidir.

Yüz Lekeleri Evde Uygulanabilecek Bakımlar

Yüz Lekeleri için Evde doğal maske ürünlerden hazırlayabileceğimiz reçeteler vardır. Dikkat etmemiz gereken bunları hazırladığımız anda uygulamaktır. Evde rahatlıkla hazırlayabileceğimiz birkaç maske önerisi ;

Yüz Lekeleri İçin Domates Maskesi

1 adet doğranmış domates
1 çay kaşığı limon suyu
1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
Tüm malzeme karıştırılıp mikserden geçirilir. Yüzdeki Lekelerin üzerine ince bir tabaka halinde sürülüp 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulanır.
Sirke Maskesi;
1 çay kaşığı üzüm sirkesi
1 çay ışığı limon suyu
1çay kaşığı su
Malzemeler karıştırılıp, sabah akşam cilde kompres uygulanır.

Yüz lekeleri İçin Yaş Maya Maskesi

Yaş maya ile cilt bakımı yapıldığını sanırım bir çoğunuz biliyorsunuzdur. Ancak yaş maya kürü aynı zamanda yüz lekeleri için de fayda sağlıyor. Yaş maya ile yüz lekeleri için bitkisel maske kürü çok etkili ve en az 15 gün uygulamanız gerekiyor. Gece yatmadan 45 dk önce cilt maskesini yapıp 20 dk sonra yüzünüzü durulayarak sileceksiniz.

Şimdi yaş maya kürü nasıl yapılır anlatalım.

Yaş maya maskesi için gerekli malzemeler şunlardır: 2 kaşık dolusu yaş maya, 2 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı elma sirkesi.. Tüm malzemeler bu kadar.

Yaş maya bakım maskesini bu üç malzemeyi bir güzel karıştırarak elde ediyoruz ve yüzdeki, sırttaki omuzdaki sivilcelerin olduğu yerlere sürüyoruz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 20 dakika bekletip yüzümüzü duruluyoruz. Yaş maya maskesi, ciltteki siyah noktalara neden olan gözeneklerin kapanmasını engeller ve gözenek açıcı etki yapar. Gözenekleri açılan cildimizde sivilceler daha zor oluşacaktır.

Ayrıca güneş çilleri, doğum sonrası lekeler, sivilce izleri gibi cilt lekeleri sorunları için de iyileştirici etki yapan maya maskesi, hem sivilcelere hem de yüz lekelerine çözüm olmakta, cildin gözeneklerini açmak için fayda vermektedir.

Yüz Lekelerine Kesin Çözüm

Yaz aylarında en çok şikayet edilen yüz lekesi türleri, güneş lekeleri ve çiller diri. Genelde güneş altında uzun müddet kalan hassas ten yapısına sahip kişilerde ultraviyole ışınları dolayısıyla cilt üzerinde melanin üretimi hızlanarak güneşli ortamdan ayrılsak bile 48 saate kadar melanin üretimi devam eder. Güneş lekeleri ve çillerin cilt üzerinde hemen ortaya çıkmayışının nedeni de budur. Şayet açık bir ten yapısına sahipseniz güneşe çıkmadan en az 1 saat evvel güneş kremi losyonu kullanmalısınız. Şayet güneş kremini kullanmayı unuttuysanız ve yüz lekeleri sorunu ile karşı karşıya kalacaksanız bu durumda aşağıdaki yüz lekelerine bitkisel çözümü derhal hazırlayıp kullanın.

Güneş lekelerine buğday kürü

Tedavi için gereken malzemeler :
50 gram buğday,
2 bardak su,
2 adet beyazı alınmış yumurtanın sarısı,
1 yemek kaşığı badem yağı,
1 yemek kaşığı Gül suyu

HAZIRLANIŞI : 50 gram buğdayı suya katın ve 2 saat bekletin. İyice şişince elinizle ezin ve diğer malzemeler ile birlikte karışım yapın. Bu karışımı güneşe maruz kalan ve cilt lekeleri olabilecek yüz, omuz, boyun, göz altı, burun ve alın gibi hassas bölgelerimize süreceğiz. Cilt leke maskesi nemini kaybedip kuruduktan sonra vücut sıcaklığındaki su ile durulayın ve en son kısımda da gül suyu ile yüzünüze tonik masajı yapın. Bu cilt lekesi maskesi, ciltteki kırmızı lekelere çözüm, sivilce lekelerine çözüm, güneş lekelerine ve çil izlerine kesin çözüm sunar. Bu kürü sabah ve akşam 2 kez uygulamanız gerekmektedir. 7 günlük bir kür sonunda farkı hissedeceksiniz.

Kimileri buğday kürünü saç dökülmesine karşı da kullanabiliyor. Saç dökülmesini durduran ve saçları canlandıran bu bitkisel kür aynı zamanda saç beyazlamasına da doğal çözüm sunuyor.

Cilt Lekelerine En İyi Çözüm

Cilt lekelerine en iyi çözüm olarak sizlere 2 ayrı cilt lekesi bitkisel ve cilt lekelerine ev yapımı tedavi yöntemi söyleyeceğim. Bunlardan birincisi maya ve süt karışımı maskesi, 2. si ise yumurta akı ve şeker karışımı maskesi olacak. İkisini aynı anda denemeyin. nöbetleşe biçimde bir gün birisini diğer gün öbürünü yaparsanız gerçekten cilt lekelerine en iyi çözüm tedavisini uygulamış olursunuz.

1) Cilt lekelerine maya ve süt maskesi: Yarım bardak yağsız süt ile bir avuç içi kadar yaş mayayı birbirine karıştırıp kaşık ile çırpıyoruz. Süt iyice mayaya yedirilince artık cilt lekeleri içib cilt maskemiz hazır oluyor. Bu maskeyi yüzümüze uygulayarak 20 dakika bekletiyoruz. Daha sonra ılık su ile yıkayıp duruluyoruz

2) Bir adet çiğ yumurtanın akını bir çay tabağına dolduruyoruz. İçerisine 1  tatlı kaşığı dolusu şeker ilave edip çırpıyoruz. Toz şeker yumurta akının içerisinde iyice eriyince bu karışımı da geçe yatmadan evvel cilde uyguluyoruz. Cildimiz 5 dakikada iyice gerginleşecek ve sivilceler, siyah noktalar ve güneş lekeleri bu karışım ile tedavi olacaktır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.