Bakımlı Bayan

Yağlı Ciltlere Evde Bakim Önerisi

25.04.2020
66
Yağlı Ciltlere Evde Bakim Önerisi

Yağlı cilt tipi genelde problemli bir cilttir. Yağlı,parlak,mat bir görünümdedir. Gözenekler tıkalı ve çok sayıda siyah nokta oluşumuna yatkındır. Yağ bezleri diğer ciltlere göre daha fazla yağ üretir. Hormonlarımız yağ bezlerinin daha fazla çalışmasına sebep olur. Özellikle ergenlik döneminde bu yağlar sivilce oluşumuna neden olur. İlerleyen yaşlarda hormonlara bağlı olarak cilt yapısında kuruluklar meydana gelebilir. Düzensiz ve yanlış beslenmede cildin yağını arttırabilir. Ayrıca yağlı cilde yapılan makyaj ve bakım ürünleri uzun süre dayanamayabilir. Sizlere bu yazımızda yağlı ciltlere bakım önerisi vermeye çalışacağız.

Bu cilt yapısına sahip kişilerin cilt bakımına büyük özen göstermesi gerekmektedir. Cildi tamamen kurutmakta mümkün olsa bu önerilen bir şey değildir. Çünkü aşırı kuru cildin de kendine göre problemleri vardır. Yağlı ciltlere sahip kişilerin öncelikle yağ dengesini düzenleyici ürünler kullanması gerekmektedir. Su bazlı nemlendiriciler tercih edilmelidir bu nemlendiriciler zaten yağlı olan cildinizi diğer kremler gibi daha çok yağlandırmayacaktır ve cildinizdeki parlaklığı önlemeye yardımcı olacaktır. Günde 2 litre su içerek cildinizin esnekliğini koruyun. Güneşe kesinlikle koruyucu krem sürmeden çıkmayın. Sigara kullanımı yağlı yiyecekler ve çeşnili yiyecekler cildinizin daha çok yağlanmasına sebep olur bu nedenle yediklerinize dikkat etmelisiniz.

Yağlı ciltler için doğal maskeler kullanabilirsiniz evde kolaylıkla hazırlayabilir ve kimyasal içeren bakım ürünlerinden daha iyi olduğunu görebilirsiniz.

Yağlı Ciltler için Evde Yapılacak Doğal Ürünler

  • 1 adet yumurta sarısı,2 damla susam yağı,4 damla limon suyunu iyice karıştırıp maske şeklinde cildinize sürün.15 20 dakika bekleyip ılık suyla durulayın ardından nemlendirici krem sürün. Bu maskeyi haftada 1 ya da 2 kez rahatlıkla uygulayabilirsiniz.
  • 2 yemek kaşığı limon kabuğu rendesi,1 yemek kaşığı toz şeker,1 tatlı kaşığı su bu malzemeleri iyice karıştırıp yüzünüze ve boynunuza yuvarlak hareketlerle cildinize yedirin 15 dakika bekletip soğuk suyla yıkayın. Bu maske siyah noktaların gitmesinde oldukça faydalıdır.
  • 1 çorba kaşığı domates suyu,1 çorba kaşığı kili karıştırıp cildinize sürün kuruyana kadar bekletip sonra ılık suyla yıkayın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.