Terramycin Deri Merhemi

Terramycin Deri Merhemi
14 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 35 kez okundu.

Terramycin deri merhemi cilt yüzeyinde oluşan sorunların tedavisinde kullanılan etkili bir merhemdir. Halk arasında teramisin olarak okunur.

Teramisin merhem sivilce, yanık, yara gibi cilt sorunlarda cildin mikrop ve enfeksiyon kapmasını önleyen güçlü bir antibiyotiktir. Sorunlu bölgede bakteri oluşmasını önler. Özellikle sivilce ve iltihaplı sivilceler için sıklıkla kullanılır.

Sizlere bu yazımızda teramisin merhem nedir, teramisin merhem ne işe yarar hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Ayrıca teramisin sivilceye iyi gelir mi ve teramisin hakkında bütün sorular yazımızda bulabilirsiniz.

Terramycin Merhem Nedir

Teramisin merhem reçete ile satılan bir kremdir. Teramisin merhem etken maddesi Oksitetrasiklin hidroklorür ve Polimiksin B sülfat‘dır. Her 1 gram merhemde 30 mg oksitetrasiklin’e eşdeğer oksitetrasiklin hidroklorür ve 10.000 ünite polimiksin B’ye eşdeğer polimiksin B sülfat bulunur. Bu etken maddeler güçlü birer antibiyotik etkiye sahiptir.

Teramisin merhem 14.2 gramlık kutularda satılmaktadır.  Homojen bir yapıda bulanan terramycin merhem sarı renkte bulunmaktadır.

Terramycin Merhem Ne İşe Yarar

Terramycin merhem deri yüzeyinde oluşan sorunlar doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilmektedir. Terramycin uçuk, sivilce, yanık ve yara sorunlarında kullanılmaktadır. Terramycin kullanalar tarafından sıklıkla önerilen terramycin neye iyi gelir, terramycin ne için kullanılır hakkında bilgi vermek istiyorum;

 • Sivilce ve iltihaplı sivilce
 • Darbe yada kaza sonucu oluşan yaralar
 • Enfeksiyon kapmış yara ve yanık
 • Terramycin merhem uçuk
 • Ameliyat yaraları ve yatak yaraları
 • Kızarıklık ve tahriş
 • İltihaplı deri kabarcıkları
 • Pestüler dermatit

Terramycin Merhem Nasıl Kullanılır

Terramycin merhem mutlaka doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.  günde ihtiyaca göre 1 yada 2 defa kullanılması yeterlidir. Genelde kullanım şekli ise;

 • Sorunlu bölge hijyen kurallarına göre temizlenir
 • Gazlı bez üzerine yada sorunlu bölge üzerine ince tabaka olacak şekilde merhem sürülür
 • Merhem yara yada yanığın üzerinde belli bir süre bekletilmelidir
 • Tedavi sorun ortadan kalkana kadar devam ettirilir

Kesinlikle terramycin merhem size reçete edildiğinde etki göstermesi için düzenli kullanılması gerekmektedir.

Terramycin hamilelikte kullanımı

Teramycin merhem size reçete edilirse mutlaka gebelik ile ilgili durumunuzu doktora bildirmelisiniz. Hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenler kullanımı tavsiye edilmez.

Terramycin emziren annelerin kullanımı

Terramycin merhem etken maddeleri anne sütüne geçtiği bilinmektedir. Emziren annelerin bu merhemi kesinlikle kullanmamaları gerekmektedir. Eğer teramisin merhemi kullanmak zorunda iseniz bebeği emzirmeyi bırakmalısınız.

terramycin deri merhemi

Terramycin Merhem Yan Etkileri

Terramycin merhem yan etkileri genelde etken maddelere karşı alerjisi olanlarda daha sık görülmektedir. Teramisin kullanmaya başladığınızda hafif kaşıntı normaldir. Bilinen yan etkileri ise;

 • Aşırı duyarlılık
 • Temasla ortaya çıkan deri hastalığı (kontakt dermatit)
 • Sürülen bölgede  hassasiyet
 • Nefes almada güçlük
 • Dilde ve boğazda şişlik

Terramycin Merhem Kullananlar

Terramycin merhem kullananların sosyal medya forumlarda yaptıkları yorumlarda kremin çok etkili olduğundan bahsetmişlerdir. Teramisin merhem kullananlar sorunun ortadan kalması için ilk kullanılacak merhemlerden bir olduğunu dile getirmişlerdir. Özellikle yara ve yanık üzerine sürülerek kullanılan terramycin merhem sivilceler içinde sıklıkla tercih edildiği dile getirilmiştir.

Sıklıkla sorulan sorulardan biride terraamycin deri merhemi ile teramisin göz merhemi ne işe yaradığıdır. Teramisin deri merhemi deri yüzeyinde oluşan sorunlarda kullanılırken. teramisin göz merhemi ise gözde çıkan arpacık ve iltihapların tedavisi için kullanılmaktadır.

Terramycin Merhem Hakkında Bütün Sorular

Terramycin deri mehemi hakkında merak edilen ve bilinmeyen sorulara cevap vererek size yardımcı olmaya çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

Terramycin deri merhemi sivilceye iyi gelirmi

Terramycin deri merhemi sivilce özellikle ergenlik döneminde görülen iltihaplı sivilceleri yok etmek için kullanılan bir kremdir.

Terramycin deri merhem bebeklerde kullanımı

Terramyin deri merhemi kesinlikle bebeklerde kullanılması tavsiye edilmez. Merhemin içeriğinde bulunan etken maddeler bebeğe zarar verebilir.

Terramycin deri merhemi uçuğa iyi gelir mi

Dudak kenarın çıkan uçuk virüsünü yok etmek için uçuğun üzerine bu kremi sürebilirsiniz.

Terramycin deri merhemi dudağa sürülür mü

Terramycin deri merhemi dudağım bütün bölgesine değilde sadece sorunlu olan yada uçuk bulunan kısmına sürülmesi yeterlidir.

Terramycin merhem yüze sürülür mü

Terramycin merhem yüze sürülmesinde her hangi bir sakınca olmamasına karşın bütün yüz bölgesine değilde sadce sivilce yada sorun olan bölgenin üzerine sürülmesi gerekmektedir.

Terramycin deri merhemi reçetesiz alınır mı

Eczanelerde reçete ile satılan bu kremi reçetesiz olarak alabilmenize rağmen sizlere tavsiyem  bu merhemi doktor size reçete ettikten sonra almanız.

Terramycin deri merhemi göze sürülür mü

Eğer gözünüzde iltihap yada arpacık varsa terramycin deri merhemi kullanmak yerine terramycin göz merhemi kullanmanızı tavsiye ederim.

Terramycin mantara iyi gelir mi

Terramycin krem mantar tedavisi için kullanılan bir krem değildir. kesinlikle doktora muayene olmadan olmadan mantar olan bölgeye bu merhemi asla sürmeyin.

Terramycin merhem gebelik kategorisi

Terramycin deri merhemi gebelik kategorisi C’dir.

Terramycin sivilce lekelerine iyi gelir mi

Sivilceleri yok etmek için etkili olan bu krem sivilce lekeleri yada sivilce izlerini geçirmek için kullanılması tavsiye edilmez.

Terramycin deri merhemi prospektüs

Terramycin merhem size reçete edildiğinde kesinlikle merhem hakkında en doğru ve güncel bilgiyi öğrenmek için reçete kağıdını okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Terramycin merhem prospektüs bilgilerinde krem ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkilerini doğru ve güncel bir biçimde öğrenebilirsiniz. Asla tavsiye üzerine bu kremi kullanmayın.

Terramycin Deri Merhemi Fiyatı

TERRAMYCIN 14.2 gr pomad Fiyatı
Etken Madde Polimiksin B Sülfat + Oksitetrasiklin Hcl 12.70 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 12.70 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Turkiye ] 12.70 TL
Ruhsat Sahibi Firma Pfizer İlaçları Ltd.Şti.
ATC Kodu D06AX

Terramycin Deri Merhemi Muadili

Terramycin deri merhemi eşdeğer merhemler ile aynı etkiye sahiptir.

Heksa deri merhemi

Polimisin deri merhemi

Sizlere bu yazımızda terramycin merhem nedir, tarramycin merhem ne işe yarar hakkında bilgiler verdim. Kesinlikle doktorunuza danışmadan bu kremi asla kullanmayın. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git