Bakımlı Bayan

Sırt Ağrısı Neden olur? Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

05.05.2020
61
Sırt Ağrısı Neden olur? Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dünyada her beş kişiden birinin yaşamını büyük ölçüde etkileyen sırt ağrısı, sağlığımızda ki birçok problemin sebebi olabiliyor. Gün içerisinde yapmış olduğumuz aktivitelerden de kaynaklanabilen sırt ağrısı günlük yaşantımızı oldukça etkileyebilmektedir. Her yaş grubunda görülebilen sırt ağrısı, günlük yaşantımızı bir hayli etkileyebilmektedir. Pek çok hastalığın habercisi de olabilen sırt ağrısında erken teşhis büyük öneme sahiptir.

Kas incinmesi gibi basit bir sebepten dolayı da ortaya çıkabiliyor. Bunun yanı sıra iç organ hastalıkları ve hastalığın başlayabileceğinin de göstergesi olabilir.

Sırt Ağrısı Nedir?

Sırt ağrısı, bedenimizin arka bölümünde bulunan sırt bölgesinde oluşan ve rahatsızlık veren vücut problemlerinden birisidir. Sırt ağrısına yol açan en büyük sebep kaslar üzerindeki strestir. Normal şekli “C” harfine benzeyen boyun omurgası düzleşir ve bunun sebebiyetiyle omuz ve sırt bölgesine doğru giden sinir uçları daralır ve omurgada bulunan sinir uçları baskı altında kalır.

Bu gerilmeden dolayı oluşan sırt ağrısı günlük yaşantıda oldukça fazla ağrıya sebebiyet verir. Kasların uzun süre boyunca gergin kalması halinde; yorgunluk, ağır kaldırma, soğuk havaya maruz kalma gibi etmenler ile ciddi bir probleme dönüşebilir. Bu gibi etmenler sırt ağrısını tetikleyen etmenler arasındadır.

Bunun yanı sıra dışarıdan alınmış olan darbelerden dolayı da sırt kasları zedelenebilir ve bu sayede ciddi kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Bazı bireylerde sırt ağrısını azaltmaya yönelik postür bozukluğu sorunu ortaya çıkabilmektedir. Sırt ağrısı iç organlarda oluşan hasarların habercisi de olabilmektedir.

Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Günlük yaşantısında masa başı iş ile uğraşan birçok insanda kamburluk sorunu yavaşça artmaya başlar. Sinir uçlarındaki gerilmelerden dolayı, sırtın yapısını ve vücudu dik tutmakla görevli olan omurga, üzerindeki yükü hafifletmek için kaslardaki stresi azalmak amacıyla gevşer. Masa başı çalışan bireylerin en büyük problemlerinden biri olan sırt ağrısı nasıl geçirilir, Hangi yöntemleri kullanabilir ve benzeri sorularına yazımızın devamında yer vereceğiz.

Birçok bireyin en merak ettiği sorulardan biri olan sırt ağrısına ne iyi gelir soruna birkaç yöntem ile açıklık getirebiliriz. Sırt ağrısına iyi gelen bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerin birçoğu evde denenebilir ve bazıları ise bir doktora danışmanızı gerektirebilir.

Sırt ağrısına iyi gelen pek çok yöntem ve doğal yiyecekler vardır. Eğer uzun süreli sırt ağrısı çekiyorsanız bir doktora gitmenizde fayda vardır. Çünkü evde yapabileceğiniz tedbirler belirli problemler için geçerli çözüm yollarıdır.

Sırt ağrısının en büyük problemlerinden birisi gereğinden fazla kilodur. İdeal kilonuzu vücut kitle endeksinize göre tutmanız sizlere hem sırt ağrılarında hem de diğer problemlerin geçmesinde ve başlamamasında katkı sağlar. Sağlıklı beslenmek ve ideal kiloya ulaşmak sırt ağrınızı bir hayli azaltacaktır. Bunun yanı sıra düzenli egzersiz yapmak sırt kaslarınızı güçlendirecektir.

Dik yürümeye ve dik oturmaya özen göstermeniz postürünüzü olumu yönde etkileyecektir. Yataklarınızın ortopedik olmasına özen gösterin. Kilonuza uygun yatak kalınlığı seçmek sırt ağrısını azaltmakta katkı sağlar. Ağır sırt çantası ve kol çantası taşımamaya özen gösterin. Günlük su ihtiyacınızı gidermeli gerek sırt ağrısı gerek böbrek ağrısında iyi gelecek ve yaşamınız için olmazsa olmazlarından olan suyu vücudunuzdan eksik etmeyin.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.