Bakımlı Bayan

Sezaryen Nedir?Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

04.05.2020
100
Sezaryen Nedir?Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Sezaryen Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir;Bir kadının hayatında deneyimleyebileceği en özel, farklı, bir o kadar zorlu ve hatta biraz da endişeli süreç kuşkusuz ki hamilelik dönemidir. Tüm anne adayları, bebeğini sağ salim ve sorunsuz şekilde kucağına almak ister ve doğum yapacağı günü iple çeker. Doğum gibi çok heyecanlı bir olay, anne adaylarının mevcut fizyolojik, psikolojik ve genel şartlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Doğum heyecanı çok özel bir durum olsa da, bazen anne adayları bu özel anın kendisinde yaratacağı etkilerden korkabilmektedir ve bu oldukça doğal bir durumdur. Normal şartlara göre hamilelik kadınların pek alışkın olduğu bir zaman dilimi değildir. Tabi ki bunun akabinde, doğum da aynı şekilde farklı ve alışıldık bir olay değildir. Bu nedenle de, doğumu etkileyecek sorunların olmamasını istemek beklenebilecek en güzel istektir.

Hamile kaldığı bir andan itibaren, tüm anne adayları bebeğinin sağlığı için çabalarken, aynı sağlıklı koşulları doğum esnasında da yakalayabilmeyi ümit eder. Bu nedenle de kadınlar hamile kaldığı andan itibaren normal doğum mu yoksa sezaryen doğum mu yapılmalı sorusu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu derin, kafa karıştırıcı sorularla boğuşan anne adayları, bazen normal doğumun gerektirdiği fizyolojik etkileri taşıyamadığından bazen de normal doğum yapma endişesinin baskın gelmesinden dolayı sezaryen doğuma yönelmektedir.

Ancak bu kadar tercih edilen sezaryen zararlı mıdır? Varsa zararları ya da avantajları nelerdir?

Sezaryen Doğum: Sezaryen doğum, anne adaylarının sıkça tercih ettiği bir doğum şekli olsa da, normal doğum ile kıyaslandığında, bir ameliyat süreci geçirmelerinden dolayı sezaryen doğum yapan annelerin iyileşme sürecinde daha zorlu bir dönem geçirdikleri gözlenmektedir. Sezaryenden sonra, bebeğin doğumunun gerçekleştirildiği kesik alan çok hızlı bir şekilde iyileşme olamamaktadır. Ve bu kesikten kaynaklı olarak doğum sonrasında ağrı ve acının daha çok hissedilmesi kaçınılmazdır. Sezaryen doğumdan sonra, anne adaylarında bir süre sürekli bir gaz çıkartma problemi de görülmektedir.

Normal Doğum: Normal doğum sonrasında ise, annelerin iyileşme süreci çok hızlıdır.  Hatta yeni doğum yapmış anne, ertesi gün ayağa kalkıp kişisel işlerini rahatlıkla yapabilir duruma gelmektedir.

Sezaryen Doğum: Sezaryen doğum, normal doğum ile kıyaslandığında, doğum esnasında daha çok rahatlık sağlar. Anne adayları doğum sancısı çekmedikleri için, doğumdan ziyade bir operasyon geçirecekleri düşüncesiyle psikolojik bir rahatlama yaşamaktadır. Bu durum da anne adaylarını sezaryene yönelten önemli bir cezbedici unsurdur.

Normal Doğum: Hamilelik sürecinin takibinde, bebeğin çok kilolu olduğu gözlenmişse, normal doğum yapmak bazen risk oluşturabilmektedir. Bu durumda, hem anneye hem de bebeğe zarar gelmesi söz konusu olabilmektedir. Bu tür durumlarda, normal doğum tercih edilmemelidir.

Sezaryen Doğum: Bebeğin çok kilolu olduğu hamileliklerde, zorunlu bir tercih olan sezaryen doğum daha sağlıklı bir sonuç olacaktır. Bu sayede, hem anne hem de bebeğin sağlığı ve güvenliği daha iyi şekilde sağlanabilecektir. Bu tarz, sağlıkla ilgili durumların öne çıktığı hamileliklerde, sezaryen doğum bir nevi can simidi görevi görmektedir.

Bir anne adayı için doğum yapmak oldukça stresli bir iştir. Kuşkusuz ki hiç kolay olmayan bu eşsiz, doğaüstü sayılabilecek olay için doğru karar vermek ve doğru hareket etmek çok önemlidir. Anne adayının normal doğum mu yoksa sezaryen doğum mu yapacağına karar vermesi, en az doğumun kendisi kadar önemlidir. Unutulmamalıdır ki, bir anne adayı kendini doğuma ne kadar iyi hazırlarsa, doğumunu da o kadar rahat bir şekilde gerçekleştirecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.