Bakımlı Bayan

Nefes darlığı için hangi bölüme gidilir?

24.04.2020
36
Nefes darlığı için hangi bölüme gidilir?

Nefes darlığı için hangi bölüme gidilir?

Nefes darlığı yeterince nefes alamama durumudur. Özellikle derin nefes almaya çalışırken ortaya çıkar. Normalde nefes almak ve vermek tamamen bilinçaltı ile yapılan bir işlemdir nefes alıp verdiğinizi bile fark etmezsiniz ancak bazı durumlarda örneğin egzersiz yaparken ya da kendinizi zorladığınız durumlarda nefes alıp vermeyi fark edersiniz ve genelde böyle durumlarda nefes darlığı sorununuz olduğu ortaya çıkar. Nefes darlığının bir çok değişik tipi vardır.

Mesela, otururken fark edilen, yatar pozisyonda fark edilen sadece egzersiz esnasında fark edilen gibi. Nefes darlığı birçok farklı hastalığında habercisi olabilir. astım, bronşit, kalp hastalıkları veya akciğer hastalıkları gibi. Ancak panik atak hastaları da nefes alamadıklarını hissedebilirler. Bu durum genellikle herhangi bir şey yapmadıkları anlarda ortaya çıkar. Yeterince nefes alamadıklarını ellerde ve ayaklarda uyuşma olduğunu hissederler ancak bu hastalarda durum tamamen psikolojiktir gerçekte bir sorun olduğundan değil sadece öyle hissettiklerinden dolayı ortaya çıkar. Nefes darlığınızı fark ettiğiniz zaman hangi bölüme gitmelisiniz?

Nefes darlığı için gidilmesi gereken doktor?

Nefes darlığı panik atak hastası değilseniz genelde kalp akciğer sorunlarını işaret edeceğinden gitmeniz gereken bölüm göğüs hastalıkları bölümüdür. Burada sizlere belli işlemler uygulanır örneğin, akciğer grafisi çekilir ya da solunum testlerinden geçirilir. Daha sonra çıkan sonuca göre derhal tedaviye başlanır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.