Bakımlı Bayan

Kulak İçinde Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

24.04.2020
42
Kulak İçinde Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Kulak içinde sivilce çıkmasının birçok nedeni olabilir. Kulak dışı sivilce oluşabileceği gibi kulak içinde de genellikle gözeneklerin tıkanmasından dolayı sivilce çıkar. Kulak içinde sivilce çıkması oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bazıları kulağın dış kısımlarına yakın çıkarken bazıları daha derinlerde çıkar bu durumda durum daha da rahatsız edici olabilir. Kulak içerisinde çıkan sivilcelerin tedavisi için genelde bitkisel yollarla sivilce tedavisi tercih edilir.

Bunun için ilk akla gelen soğan kürüdür. Kulağımda sivilce gibi bişey çıktı ne yapmalıyım diyorsanız soğan kürü evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bir kürdür. Kuru soğanı rendeleyip oluşan suyu kulak çubuğuna batırıp sivilcenin üzerine sürün günde iki kez uyguladığınız zaman kulak içindeki sivilcenin geçtiğini göreceksiniz. Aynı şekilde bir miktar marulun suyunu sıkıp da kulaktaki sivilceye sürebilirsiniz. Peki, kulak içinde sivilce neden çıkar?

Kulak İçi Sivilceleri

Kulak içinde sivilce neden çıkar; Kulak çevresinde sivilce oluşubildiği gibi kulak içinde de sivilce çıkabilir. İlk etapta kulak içinde şişlik gibi algılanabilir. Temiz olmayan tırnaklar ile kulak içi karıştırılması ve bunu yaparken kulak içinin çizilmesi ile enfeksiyon kapılır ve sivilce oluşur.

Bir gözeneğinizde yağın sıkışıp kalması ve dışarı çıkamaması zamanla kulak içinde sivilceye sebep olabilir.

Kulak kiri sivilceye neden olur mu?

Kulağınızın içindeki cilt gözeneklerinizde enfeksiyon sivilceye sebep olabilir. Kulak kiri sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Kulak içinde sivilce nasıl patlatılır gibi bir düşünceye kapılmayın. Sivilce patlatmak uygun bir yöntem değildir.

Eğer kulağınızın derinlerindeyse keskin bir ağrı yapabilir kulak akıntısı yapabilir. Kulak içinde sivilceyi tedavi ederken eğer ağrınız var ise mutlaka doktora görünmelisiniz böylece ağrıyla tedaviye devam etmezsiniz. Kulak içi sivilcelerin geçmesi 6 ay kadar vakit alabilir.

Kulak İçinde Sivilce Nasıl Geçer?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.