Bakımlı Bayan

Kanser Önleyen Yiyecekler

24.04.2020
65
Kanser Önleyen Yiyecekler

Türkiye’de sıklıkla görülen hastalıkların başında kanser gelmektedir. Her yıl türkiye’de milyonlarca insan kansere yakalanmakta, binlercesi de ölmektedir. Her ne kadar hastalıkları kesin olarak hayatımızdan çıkaramasakta, sağlıklı ve doğru beslenmekle kanser olasılığını düşürebilirsiniz. Ve hastalık sürecinde iyileşme hızınızı arttırabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere kanser önleyen yiyeceklerden bahsedeceğiz. Bu sebzeleri günlük hayatınızda sık tüketmeye çalışın! İşte kanseri önleyen yiyecekler.

Kanseri Önleyen Yiyecekler

Yeşil yapraklı sebzeler: yeşil yapraklı sebzeler içeriğinde anti- oksidan öğeler barındırarak  karotenleri vücuda almayı sağlar. Bu öğeler, serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırarak, kanser hücrelerinin gelişimini engeller, ayrıca bağışıklık sisteminin sağlıklı olmasına yardım ederek, diğer hastalıkların da oluşma riskini azaltır. Yeşil yapraklıların, akciğer ve meme kanseri riskini azaltıcı etki gösteren, folat içerikleri yüksek. En iyi etki için en koyularını seçmeye özen gösterin; özellikle marul, pazı, ıspanak ve roka tercihleriniz arasında bulunsun.

Kurubaklagiller ve tam tahıllar: Kurubaklagillerin içerisinde bulunan fitokimyasallar, hücrelerdeki genetik hasarı önler. Tahıllar özellikle kolon ve prostat kanserini önlemede etkilidir. Bunların dışında içeridiği yüksek posa özelliğiyle bağırsaktaki kanser yapıcı maddeleri hücre dışına atar.

Yeşil çay: İçeriğinde bulunan “epi-gallo-kateşin-3-gallat” adlı anti-oksidan madde, kanser hücrelerini vücuttan uzaklaştırır. Yeşil çay özellikle göğüs kanseri riskini azaltmada etkilidir.

Sarımsak: Son yılların en gözde sebzelerinden biri olan sarımsak nerdeyse her derde deva! İçeriğindeki özler sayesinde özellikle radyasyona bağlı yakalanma ihtimaliniz olan kanser türlerini önlüyor. İÇeriğindeki anti oksidan özle özellikle meme kanseri, kolon kanseri ve akciğer kanseri risklerini azaltıyor. En iyi etkileşim için sarımsağı çiğ olarak ezip, biraz zeytinyağıyla karıştırıp tüketebilirsiniz.

Domates : Zamanında tüketilen doğal domates, pişirildiği zaman prostat sorunlarından korur. Akciğer, meme ve kolon kanserini ise engeller.

Brokoli :Brokoli, kalsiyum, lif, c vitamini ve karoten yönünden oldukça zengindir. Mesana, mem ve bağırsak kanserinden korur. Çok fazla çiğ tüketilmesi tiroid yetmezliğine neden olabilir.

Kırmızı Turp : Akciğer kanserine yakalanma riskini azaltır. Meme kanserine karşı ise koruma işlevi vardır.

Soya : Soya ve soya ürünleri fitoöstrojen kaynakları olup bu besinler insan vucudunda üretilen doğal östrojen hormonu gibi davranır. Bu bileşiklerin östrojenik etkisi zayıf olmakla beraber, insan vücudunda hem östrojenik aktivite yaparlar, hem de doğal östrojen etkilerini baskılayıcı etki gösterirler.

Bitter çikolata: Bitter çikolata özellikle anti-oksidan, polifenol ve antosiyanin bakımından zengin. Bu öğeler, kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Küçük bir parça bitter çikolatada, bir bardak kırmızı şarabın iki katı kadar polifenol vardır.

Havuç :Günde 2 bardak havuç suyu tüketilmesi oldukça faydalıdır. Prostat kanserine karşı korur. Ağız, yemek borusu ve mide kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Kırmızı Biber : Kırmızı biber adeta C vitamini deposudur. Kanser hücresinin büyümesine engel olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Balık: Balık tüketiminin, kanser riskini azalttığına dair birçok çalışma var. Yağlı balıklar somon, ton ve uskumru, yüksek oranda omega-3 içerir. Omega-3, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatır. Özellikle akciğer, meme, kolon ve prostattaki tümörlerde etki gösterir.

Bu yazımızda kanser önleyen yiyecekler hakkında bilgiler verdik. Kanseri önleyen yiyecekler ile kanser riskinizi en aza indirin.

İlgili Yazı:

Sakinleştirici ve Rahatlatan Besinler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.