Bakımlı Bayan

Jinekomasti için Hangi Bölüme Gidilmelidir?

24.04.2020
40
Jinekomasti için Hangi Bölüme Gidilmelidir?

Jinekomasti; erkeklerde meme büyümesi olarak bilinir ve çeşitli sebepler kaynaklı erkeklerde meme büyümesi görülür. Erkeklerde meme büyümesinin ana sebebi ise östrojen ve testosteron dengesinin bozulması veya var olan testosteron hormonunun vücut tarafından algılanamamasıdır.

Jinekomasti, doğuştan var olabilir veya sonradan oluşabilir. Ve karşımıza çeşitli yaş aralıklarında ergenlikte, yaşlılık döneminde, hatta yeni doğmuş bebeklerde bile görülebilir.

  • Bebeklerdeki jinekomastinin sebebi; anneden geçen östrojen hormonu olup, doğumdan sonraki birkaç hafta içerisinde kendiliğinden düzelir.
  • Ergenlik döneminde erkek çocukların % 65 inde östrojen testosteron oranında artış olur ve bu durum da genellikle ergenlik döneminin sonlarında ortadan kalkar.
  •  Yaşlılarda ise vücuttaki yağ dokusunda testosteron östrojene dönüşür. Ve bu sebeple jinekomasti görülür.
  • Jinemasti için hangi bölüme gidilmelidir.

Bu süreçler dışında da çeşitli genetik ve hormonal nedenlerden kaynaklı olarak erkeklerde meme büyümesi yani jinekomasti görülebilir.

Jinekomasti için hangi doktora gidilmeli?

Jinekomasti hormonal bir bozukluktan kaynaklığından öncelikle Endokrin bölümüne gidilmelidir. Jinekomasti alimeliyatlarına ise Estetik Cerrahi bölümü  bakar.

İlgili yazılar:

Jinekomasti nedir?

Erkeklerin memesi neden büyür?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.