Bakımlı Bayan

Jeteks Krem Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Jeteks Krem Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Jetex Krem Nedir?

Jetex krem, ciltte ağrıyı durdurmak, acı hissini azaltmaya yardımcı olmak için kullanılan lokal anesteziklerden birisidir. Bu kremin içerisinde lidokain ve prilokain olarak iki etken madde bulunur. Uzun süreli olmasa da, cildin bir yüzeyinde kısa bir uyuşukluğa yardımcı olan Jetex krem, özellikle de tıbbi işlemlerden önce lokal olarak o bölgeye uygulanır ve akabinde de yapılan işlemi sadece hafif bir dokunuş olarak hissetmenize yardımcı olur.

Jetex Krem Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Jetex krem, haricen uygulanan yani deri üzerine uygulanan bir lokal uyuşturucu yani lokal anestezik olduğu için, herhangi bir tıbbi müdahale öncesinde uygulanması sayesinde ağrı ve acıyı azalttığından, kişinin dayanma eşiğini arttırmaktadır. Uygulanan bölgede geçici bir hissizlik oluşturur. Tabi ki krem uygulanmış olsa da, uygulanan bölgeye dokunulduğunda belli bir dokunma hissi anlaşılır, tamamen kesmez. Ancak, yine de kullanıcı deneyimlerinden edinilen bilgilere göre, piyasada bulunan benzer ürünlere nazaran Jetex krem acıyı büyük oranda azaltmaktadır.

Jetex kremin kullanım alanı geniştir. Örneğin;

  • Deri üzerine uygulanacak şekilde genital bölgeye yani üreme organına, mukozaya ve bacak ülserlerine gönül rahatlığı ile uygulanabilmektedir.
  • Eğer ki bir cerrahi müdahale yapılacaksa, bu işlemlerde enjeksiyonla anestezi yapılır. Ancak enjeksiyonun da acı etkisini azalmak amacıyla, önce bu bölgeye Jetex krem uygulanabilir.
  • Bununla birlikte, bacakta büyük sorun yaratan bacak ülserlerinin temizlenmesi zorlu ve acı veren bir işlemdir. Bu işlemin öncesinde, temizlemeyi daha rahat yapabilmek adına Jetex krem uygulanarak ağrıyı azaltmak mümkündür.
  • Çoğunlukla tercih edilen alanların başında ise lazer işlemleridir. Lazer yaptıranların çoğu, özellikle de genital bölgeye lazer yaptırırken çok fazla acı hissedebilmektedir. Hatta sırf bu nedenle, lazere gitmekten imtina edenler vardır. Ancak lazer işleminin 1 saat öncesinde Jetex kremi genital bölgeye uygulayan kişilerin çoğu, lazer öncesinde Jetex kremi tavsiye etmektedir. Uygulama esnasında dayanılabilecek bir acı olduğunu belirten çoğu kullanıcılar, hatta biraz daha yoğun sürüldüğünde neredeyse tamamına yakın şekilde hissizleştiğini belirtmektedir.

Jetex krem Nasıl Uygulanır?

Jetex krem Nasıl Uygulanır?

Jetex krem, deri üzerine uygulanırken, tahta bir spatuladan yardım almanız kolaylık sağlayacaktır. Bu spatula yardımıyla ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye uygulayın. Üzerini streç film gibi plastik bir sargı malzemesiyle, ilgili bölgenin hava almasını engellemek için sarınız ve üzerini örtünüz.

İğne yapılmasından önceki ve lokal lezyonların cerrahi tedavisinde uygulamalar yapılmadan en az 1 saat önce kremin uygulanması gerekir ki yeterli uyuşukluk yakalanabilsin. En fazla 5 saat boyunca derinizde tutmalısınız. Bu alanlara uygularken yaklaşık 2 g yeterlidir.

Deri kaybı/biyopsi vb. durumlarda, derin bir anestezi gerektiğindeki uygulamalarda uyuşmanın iyice gerçekleşebilmesi için en az 2 saat önce kremin uygulanması gerekir. Yine de teninizle teması en fazla 5 saat olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu tür operasyonlarda 10 cm2 alana yaklaşık 1.5-2 g uygulama yeterlidir.

Bacak ülserinin temizlenmesi işleminden önce en az 30 dakika önce ile 1 saat öncesinde uygulama yapılmalıdır. Bu işlemde de 10 cm2 alana yaklaşık 1-2 gram yeterlidir.

Genital mukoza membranına uygulama genellikle doktorunuz tarafından yapılır. Cerrahi işlemden 5-10 dakika öncesinde 5-10 gram uygulama yeterlidir.

Jetex Krem Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Jetex Krem Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

  • Jetex kremin içindeki etken maddelere yani Lidokain ve prilokaine karşı alerjiniz varsa veyahut yine krem içerisinde alerjinizin bulunduğu bir maddeye karşı da alerjiniz varsa, kesinlikle kullanmamalısınız.
  • Temelde bebekler için çok uygun bir krem değildir. 12 aylıktan küçük olan bazı bebeklerde bazı tedaviler yapılmaktadır. Bu tedaviler kandaki methemoglobin seviyelerini etkileyen ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Böyle durumlar olan bebeklerde kullanılmamalıdır. Ayrıca prematüre şekilde doğmuş olan yenidoğan bebeklerde kullanılmamalıdır.
  • Eğer ki kulak zarınızda bir hasar varsa, buradaki ağrı ya da acıyı azaltmak için Jetex krem kullanılamaz.
  • Gözle temas ettirilmemelidir. Gözle ilgili herhangi bir durumda kullanılmamalıdır. Eğer ki kremin yanlışlıkla gözünüze temas edecek bir durumu söz konusu olduysa, derhal gözünüzü ılık su ile yıkamalısınız. Veyahut sodyum klorür çözeltisi ile yıkamanız tavsiye edilir. Mutlaka gözdeki uyuşukluk geçene kadar da gözünüzü korumalısınız.
  • Aşı uygulamalarının öncesinde acıyı azaltmak için kullanılabiliyor olmasına karşın, yine de deri içerisine yapılan Tüberküloz gibi aşı uygulamalarından önce kremi ilgili bölgeye uygulamadan doktorunuza danışmanız önemlidir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.