Bakımlı Bayan

Hemoroid ” Basur ”Nedir Nasıl Geçer?

25.04.2020
770
Hemoroid ” Basur ”Nedir Nasıl Geçer?

Tüm dünya genelinde yanlış beslenme düzenine ve büyük kentlerdeki yoğun hayat trafiğine bağlı olarak basur hastalarının sayısında önemli bir artış gözlemlenmektedir. İnternet üzerinden hemoroid nedir nasıl oluşurbasur nedir belirtileri nelerdir ve iç hemoroid nedir şeklinde sorulan soruların sayısı, ülkemiz genelinde de artış göstermektedir. Bu tür basur nedir sorularının sorulmasının nedeni, insanların çevrelerindekilere bu hastalığı açıklamamasıdır. Bu nedenle sorulan mayasır nedir ya da basur nedir şeklindeki sorular internet aracılığı ile cevabı aranan sorulardır çünkü insanlar anüs bölgesinde gelişen bu hastalığı çevresindekilerin öğrenmesinden çekinmektedir. Oyna basur hemoroid son derece ciddi bir hastalıktır ve hemoroid anlamı oldukça ciddi bir sorun demektir.

Hemoroid nedir kapsamındaki sorulara tek tek cevap vermek gerekirse, insanların bu hastalığın ciddiyeti hakkında daha çok bilgi edinmesi sağlanmış olunur. Hemoroid nedir; kalın bağırsağın çıkış bölgesinde yani Rektum bölgesindeki damar tabakasının, tuvalet yapma esnasında zarar görerek şişmesi neticesinde gelişen ve halk arasında basur memesi denen oluşumdur. Basur nedir belirtileri nelerdir; basur hastalığı büyük bir oranda kabızlık şikâyetlerini takip eden aşamada görülür. Kişinin tuvaletini yapması esnasında kanama ve şiddetli basur ağrıları hissetmesi de en yaygın basur hastalığı belirtileridir.

İlgili Yazı: Hemoroid Hangi Bölüm Bakar

Hemoroid nedir nasıl oluşur; hemoroid içerisinde kan damarları geçtiği için vücudun yaşayan bir parçasıdır ve oluşumu büyük ölçüde yanlış beslenme ile yetersiz su tüketiminden kaynaklanmaktadır. İç basur nedir; basur hastalığı görüldüğü bölgeye göre iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere ikiye ayrılır ve adından da anlaşılabileceği gibi iç basur, kalın bağırsağın içerisinde gelişen basur memeleri demektir. İç basur hastanın vücudunun iç kısmında geliştiğinden, basur memelerinin oluşmasının ilk aşamalarında birçok insan tarafından fark edilmez. Bu nedenle iç basur hastalığının erken tanısı, dış basur hastalığına göre daha zordur.

Basur hemoroid hastalığı son derece özen gösterilmesi gereken ve kişi düzenli beslenmediği zaman kısa süre içerisinde aynı bölgede tekrar görülebilen bir rahatsızlıktır. Lif ağırlıklı beslenerek ve her gün en az 2 litre su içerek basur hemoroid oluşumlarının büyük ölçüde önüne geçilebilmektedir.

Basur Nedir?

Basur tedavisini açıklamadan önce basurun ne olduğunu anlatmak çok daha sağlıklı olacaktır. Basurun halk arasında kullanılan diğer isimleri de vardır. Basur başlangıcı nasıl olur, basur neden olur, basur belirtileri nelerdir sorularınıza yazımız içerisinde yer verdik. Bunlardan biri mayasıl bir diğeri ise tıp dilinde daha çok kullanılan isim olsn hemoroid’dir. Anüs içinde bulunan damarlar farklı nedenlerden dolayı basınç artışına maruz kalır. Fazla basınç sonucunda genişlemeye oldukça müsait olan yapılarıyla genişleyen bu damarlar, ilk bakışta aslında damarlarda ki basın artışını dengelemek amacıyla bu genişlemeyi gerçekleştirir. Genişleyen damarlar anüsün içinde daha fazla yer alamaz ve makattan dışarıya çıkar. Makattan çıkışıyla beraber sarkan bu damarların rengi kırmızı ya da mor olabilmektedir. Sürekli kanama yaratmaya müsait olan bu damarlar tahrip olmaya da bir o kadar müsaittir.

Halak arasında ne yazık ki yaygın görülmekte olan bir hastalıktır basur. Hastalığın görüldüğü yaş aralığı biraz büyüktür. Özellikle 50’li yaşlardan sonra daha fazla görüldüğü yapılan araştırmalarla sabitlenmiştir.  Basur tedavisine gelince, genellikle alınabilecek bazı önlemlerle basurun tedavisi gerçekleştirilebilir. Ancak bu tedavi sadece basuru kontrol altına alabilmek adına iyi bir çözüm yolu olarak görülmektedir. Tamamen bir basur tedavisi yanı etkili sonuç verebilecek bir basur tedavisi için genelde yapılan cerrahi müdahaleler daha etkili olmaktadır.

Basur tedavisine başlamak için öncelikle birtakım bulguların olması ve bu bulgular sonucunda da basur teşhisi koyulması gerekir. İki çeşit basur olduğu bilindiğine göre doktorunuz tarafından öncelikle bunun belirlenmesi sağlanır. İç basur ve dış basur bu basurun iki çeşididir. Basur tedavisine başlanmasında ki en önemli nedenlerden biride basur derecelendirmesinin giderek artış göstermesidir. 4 derece olduğu düşünülürse 4. Dereceye ulaşmış bir basur ağrıların ve kanamanın şiddeti nedeniyle acil tedavi gerektiren bir durumdadır. Basur tedavisinde doktorun uyguladığı yöntemler olduğu gibi, doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hastanın da uygulaması gereken bazı noktalar vardır. Özellikle daha çok kanama yaşanmaması için kabız olmaktan kaçmak en önemli noktadır. Bu anlamda ya kabızlığında geçirilmesi amacıyla çeşitli ilaçlar kullanılır. Ya da kişi beslenme düzeninde daha dikkatli davranır.

Basur Sebepleri

Basur ya da diğer adıyla mayasıl aslında vücutta bulunan bir oluşumdur. Yani aslında bunlar  toplardamar oluşumlarıdır . Basurun oluşum sebebine gelince yani basur adını alan bu damarların hastalık yaratacak derecede genişleme  sebeplerine  bakarsak bunlar  kronik kabızlık  , devamlı oturma ya da devamlı ayakta kalma , şişmanlık ,hamilelik soğuğa maruz kalma ve soğuk içecekler , acılı ve baharatlı yemekler , bira , şarap , viski ve şampanya gibi mayalı alkoller   ve kalıtımsal nedenler   olarak tanımlanabilir. Basur neden olur bir bakalım.

Kronik kabızlık ile bu genişleme arasında bir bağlantı kurmak gerekirse , bunu kabızlık sebebiyle yaşanan ıkınmalar olarak tanımlayabiliriz. Ikınmanın sebebi bağırsak iceriğinin sertleşmesidir . Bunun sebebi de az su tüketilmesi , fast food, lifli gıda alışkanlığının olmamasıdır . Yaşanan bu ıkınmalar damarların basınca maruz kalması sebebiyle genişler. Devamlı oturma ya da ayakta kalma ve şişmanlık da benzer bir şekilde damar içindeki basıncı arttırır Kabızlık dışında basur oluşumuna sebep veren başlıca diğer bir durum ise hamileliktir. Hamilelikte hemoroid yaşanan hormonsal değişimler sonucunda damarların genişlemesi söz konusudur .

Doğum esnasında, doğumu gerçekleştirebilmek adına yaşanan ıkınmalar bu genişlemiş olan damarların zarar görmesine yol açar  ve böylecede bu durum basura sebep olur. Soğuk , baharatlı ve acılı yemekler ve mayalı alkoller de hemoroidlerde şişirici bir etki yaparlar . Tüm bu sebepler ışığında basur oluşabileceği gibi bu tamamen kalıtsal bir durum olarak ta karşımıza çıkabilir. Örneğin eğer hastanın damar duvarı doğuştan kalıtsal sebeplerle zayıf ya da güçsüz ise bu en ufak bir zorlama ve basınç etkisinde kendini gösterir.    Tüm bunlar basurun oluşumunda ekstra bir katkı sağlayabilir. Bu yüzden yaşam standartlarını tamamıyla  gözden geçirmek basurdan korunmak için oldukça faydalı olacaktır.

Basur Tedavisi Nasıl Olur?

Yukarıda basur resmi görünmektedir. Basur tedavisi için uygulanan birçok yol ve yöntem vardır. Bunlar doktorun müdahaleleri olabildiği gibi doktor önerileri şeklinde hastanın kendi kendine hastalığı kontrol altına  alması açısından önerilen tedavilerde olabilmektedir. Hemoroıdın derecesı ne olursa olsun   tedavıdekı amaç hastanın şikayetlerini azaltmak ve bır omur boyu asağıdaki yöntemlere her daim dikkat etmektir . En sık gorulen sıkayetler kanama , agrı, kasıntı , akıntı  ve basurun dısarıda el ile hissedilmesidir .  Oluşan kabızlığın yok edilmesi en önemli ayrıntıdır. Bu anlamda bağırsağın düzenli çalışması çok önemli bir durumdur. Burda kişinin beslenme düzenine dikkat etmesi ve daha çok lifli besinlerle ( ozellıkle gun  kurusu kayısı , gunde 3-4 adet  )  beslenmeye devam etmesi durumu hafifletecek ve kabızlıktan kurtulmasına yardımcı edecektir. Özellikle kabızlığın yaşandığı durumlar da çok daha şiddetli bir basur ağrısı yaşanması da zorlanmanın verdiği acıdan kaynaklıdır.

Basur görüntüleri merak edenler için aşağıdadır.

Hemoroid Resimleri

Düzenli bir beslenmenin yanı sıra günlük su ihtiyacının karşılanması da önemlidir. Bu anlamda günde en az 2 litre su içilmesi zorunlu bir durumdur denilebilir. Fazla yemek yemek kabızlığa ya da basura olumlu anlamda bir etkide bulunmadığından dolayı gereksiz fazla beslenmenin bir anlamı olduğu söylenemez.  Cay , kahve , sıgara gıbı gunluk yasantımızın adeta bır parcası olan bu faktorler azaltılmalı, kırmızı pul bıber, kımyon , karabıber gıbı baharatlar mumkunse cokk azaltılmalı . Bira ,sarap , vıskı gıbı mayalı alkoller kesılmelıdır . Bol yuruyus ve egzersiz programlarına baslanmalı , soguk ıle temastan kacınılmalıdır .    Basur da yaşanan şişlik sonucunda uygulanan sıcak suyla yapılan oturma banyoları  acı ve ağrıyı dindirmek, şişliğin inmesini sağlamak için oldukça etkilidir. Basur ıle ılgılı dunya lıteratur kaynaklarına baktıgımızda gunumuzde halen cok sık kullanılan , pomadlar  ,fıtıller ve ılaclar artık tavsıye edılmemekte bılakıs zararlı oldukları belırtılmektedır . .

İç ve Dış Basur görüntüleri

Bu nedenle yukarıda bahsedılen yontemler basur tedavısınde omur boyu benımsenmesı gereken , tedavı edıcı ve koruyucu yontemlerdır .Yukarıda bahsedılen yontemlerle  1. derece hemoroıdler yanı sadece makatın ıcınde sınırlı hemoroıdler  kendılıgınden tedavı olur . 2 cı ve 3. derece  Hemorıdlerde yanı kendılıgınden ıcerıye gıren ya da el ıle ıcerıye ıtılen hemoroıdlerde   en sağlıklı tedavi yolu genellıkle lazer ( İnfrared koagulasyon ) , sklero terapı ( kurutucu ve yapıstırıcı ılac enjeksıyonu )  ya da bunların kombınasyonu , 4. derece  hemoroıdlerde yanı el ıle ıtılemeyen cok sayıda oldukca genıslemıs hemoroıdlerde ise  cerrahi tedavi olmuştur. Laser ve skleroterapı de ıslemden once makata lokal anestezı uygulanır , hasta hıc bır rahatsızlık  ya da agrı hıssetmez  . Lazer ıle  her bır basur kokune ucer adet 1,2 mm derınlıgınde ve 5 mm capında yakıcı enerjı verılır,  sonra aynı bolgeye kurutucu ve yapıstırıcı ılac enjeksıyonu yanı skleroterapı uygulanır . Operasyon suresı 20 dk dır, hasta 1 saat ıcınde normal hayatına devam eder . Ortalama 3 hafta sonra  sert bagırsak ıcerıgıne son derece dayanıklı bır yapılanma olusur . 4. derece hemoroıdlerde   yapılan uygulama basur memelerını çıkarmak şeklinde gerçekleşmektedir. Benzer sekılde makata lokal anestezı yapılır , operasyon suresı 30 dk dır , hasta 1-2 saat ıcınde normal hayatına devam eder .

Gunumuzde  bazı bıtkısel kaynaklı urunlerın basuru yuzde yuz tedavı ettıgıne daır oldukca ıddaalı yontemlerden de bahsedılmektedır . Malesef bu urunlerın basurun olusum mekanızması dusunuldugunde uzun vadede uygun bır cozum olmadıgı ayrıca malıyetınde oldukca yuksek olması nedenıyle cok pratık yontemler olmadıklarını soylıyebılırız Sonuc olarak  yapılan mudahale ne kadar basarılı  olursa olsun nuks olmaması ıcın yukarıda bahsedılen dıyet ve egzersız programlarının omur boyu devamı tavsıye edılır.

Hemoroid Kesin Çözüm

Hemoroid hastalığı insanların yanlış beslenme düzenleri, yetersiz su içmeleri ve tuvalet alışkanlıklarındaki yanlışlıklar yüzünden tetiklenen bir rahatsızlıktır. Basur olarak da bilinen hemoroid hastalığının en büyük haberci kabızlık şikayetleridir. Kabızlık neticesinde kişinin tuvaletini yapmak için kendini zorlaması, kalın bağırsak dokularının zarar görmesine ve dolayısı ile basur hastalığına neden olmaktadır. Bu nedenle basur hastalığından en etkin korunma yolu, kabızlık sorunundan kurtulmaktadır.

Hemoroid hastalığı; tuvalet esnasındaki kişinin ıkınarak kendini sıkması sonucu kasılan anüs kaslarının, kalın bağırsağın Rektum ismi verilen çıkış bölgesindeki damar tabakasının zorlanmasına neden olmasıdır. Kişinin dışkısı zaten katı bir halde olduğundan vücuttan atılırken dokulara zarar vermeye müsaitken, bir de kişinin kendini sıkması sonucu iyice daralan kalın bağırsaklar damar tabakasının daha da fazla zarar görmesine neden olmaktadır. İnsan vücudundaki diğer tüm dokular gibi zarar görünce şişen kalın bağırsak dokusu, giderek genişler ve basur memesi denen forma girer. Bu aşamadan sonra içerisinden kan damarları geçtiği için zarar gördüğünde kanayan basur memeleri, kişinin çok şiddetli basur ağrıları hissetmesine neden olmaktadır. Kanama ve ağrılar nedeni ile kişinin günlük yaşantısını bir çile haline getiren basur hastalığı, ilerleyen aşamalarda cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir.

Basur hastalığından korunmak için insanların doğru bir beslenme programı uygulaması gerekmektedir. Kalın bağırsakta sindirime rahat bir şekilde uğrayan ve vücutta atılması kolay olan lifli besinler bu anlamda idealdir. Kalın bağırsak yapısı gereği içerisinden geçen maddelerdeki suyu emdiğinden, dışkının kuruyarak sertleşmesine neden olmaktadır. Sert dışkının da vücutta atılması zorlaştığından, dokulara zarar vererek basur hastalığını tetiklemektedir. Bu duruma sebebiyet vermemek için lif oranı son derece yüksek olan sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek gerekir.
Sindirim esnasında ağırlığının 30 katına kadar su çekebilen lifler, kalın bağırsakta emilime uğramalarına rağmen yoğun su içerdikleri için sertleşmezler. Böylece vücuttan atılmaları son derece kolaylaşan lifler, kişinin basur şikâyetlerinin de son bulmasına neden olacaktır. Temel olarak hemoroid diyeti olarak adlandırılan tüm beslenme programları da bu nedenle sebze ve meyve ağırlıklı besinlerden oluşmaktadır.

İç Hemoroid Tedavisi

Hemoroid hastalığı insanların sosyal yaşantısını yoğun kanama nedeni ile muazzam derecede olumsuz etkileyen ve sebep olduğu şiddetli basur ağrıları nedeni ile sadece oturmayı değil yürümeyi dahi bir işkenceye dönüştüren bir hastalıktır. Hemoroid hastalığının en büyük habercisi kronik kabızlık olarak tanımlanmıştır. İç ve dış hemoroid hastalı; kişini tuvaletini yapabilmek için ıkınarak anüs kaslarını sıkması sonucunda, kalın bağırsak dokusunun içeride bulunan katı ve sert haldeki dışkı nedeni ile zarar görmesinden kaynaklanmaktadır.

Zaman içerisinde kalın bağırsağın Rektum adı verilen çıkış bölümündeki damar tabakası gördüğü hasar nedeni ile şişerek genişler. Bunun sonucu olarak hemoroid hastalarının hayatını çileye dönüştüren basur memeleri meydana gelmektedir.

İç hemoroid bitkisel tedavisi ile ilgili birçok bilim adamı araştırma yapmaktadır. İç hemoroid belirtileri görülmeden önce iç hemoroid bitkisel tedavisi uygulanmasının çok önemli olduğunu söyleyen bilim adamları, bu tür iç hemoroid bitkisel tedavisi uygulamalarının basur hastalığından korunma amaçlı kullanılması gerektiğinin altını çizmektedir. İç hemoroid bitkisel tedavisi için kullanılan birçok farklı bitki vardır ancak bu bitkilerin önde gelenleri; safran, nane, biberiye, dereotu, tarçın, kişniş, kakule, gülsuyu, çobançantası ve ısırgan otudur. İç hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri olarak kullanılan bu bitkilerden özellikle ısırgan otu ve çobançantası, iç hemoroid bitkisel tedavisi konusunda muazzam derece olumlu etkilere sahiptir. İç hemoroid bitkisel tedavisi için kullanılan bu bitkiler, aynı zaman dış basur tedavisi için harici olarak uygulanabilmektedir.

Bu tür iç hemoroid bitkisel tedavisi uygulamaları toplumun her türlü gelir kesiminden insanın zorlanmadan karşılayabilmesi nedeniyle, hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri açısında son derece önemlidir. Ayrıca her insanın kendi evinde ve kendi başına uygulayabildiği hemoroid bitkisel tedavi uygulamaları, anüs gibi insanlar için mahrem kabul edilen bir bölgenin iyileştirilmesi için de oldukça büyük bir mahremiyet sağlamaktadır.

Ancak iç hemoroid belirtileri görüldüğü anda öncelikle uzman bir hekime başvurulması ve uzman hekimin onayı alındıktan sonra bu tür hemoroid bitkisel tedavi yöntemlerinin uygulanması gerektiğinin mutlaka unutulmaması gerekmektedir. Aksi halde şifa ararken, çok daha ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olunması oldukça yüksek bir ihtimal haline gelmektedir.

İç Hemoroid Belirtileri

Hemoroid hastalığı kalın bağırsak dokusunun zarar görmesinden kaynaklanır. Kişi tuvaletini yapma esnasında ıkınması ile kalın bağırsak dokusunun daha da fazla zarar görmesine neden olarak, damar tabakasının zedelenmeye bağlı olarak şişmesini sağlar. Şişerek genişleyen kalın bağırsak dokusu zamanla basur memesi denilen oluşuma dönüşür. Bu aşamadan sonra hastanın muhakkak uzman bir hekime başvurarak tedaviye biran önce başlaması gerekmektedir.

Hemoroid hastalığı vücutta oluştuğu yere başlı olarak iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılmaktadır. İç hemoroid tedavisi erken aşamalarda fark edildiği takdirde, ilaç ve krem kullanarak kısa süre içerisinde tamamlanabilmektedir. Ancak iç hemoroid tedavisi için geç kalınması nedeni ile ilerleyen hemoroid hastalığında, hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri ya da hemoroid ilaçları hastanın iyileşmesini sağlamamaktadır. Bu aşamadaki iç hemoroid tedavisi ancak cerrahi müdahale ile yapılabilmektedir.

Bunun için ilerlemiş iç basur tedavisi için hemoroid bitkisel tedavi yöntemlerinin uygulanması yerine, bu hemoroid bitkisel tedavi uygulamalarının hastalıktan korunmak için kullanılması gerekmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar; hemoroid bitkisel tedavi yöntemlerinin, iç hemoroid bitkisel tedavisi gerektirecek sorunlardan korunmada oldukça etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Dış basur tedavisi ise hastalığın anüs çevresinde görülmesi nedeni ile erken aşamalarda başlayabilir dış basur tedavisi sürecinin gerekliliğine hastanın kendisi de tuvalet sonrası eliyle basur memelerini hissetmesi ile karar verebilir. Bu aşamada hastanın dış basur tedavisi için hastanelerin genel cerrahi bölümüne başvurması ve uzman bir hekime muayene olarak hastalığına doğru tanıyı koydurması gerekir. Birçok insan dış basur tedavisi ya da iç hemoroid tedavisi göreceğini düşünerek hastanelerin genel cerrahi bölümüne başvurur ancak uzman hekimin ilgili muayenesi sonucunda kalın bağırsak kanseri olduğunu öğrenerek oldukça büyük bir şaşkınlık geçirir. Bu nedenle dış basur tedavisi görülmesinin gerekli olup olmadığına hastanın değil, kesinlikle uzman bir hekime başvurması gerekir.

İç hemoroid tedavisi için de dış basur tedavisi içinde uygulanabilen yeni nesil lazer ameliyatı ile hastaları uygulamanın yapıldığı gün taburcu olabilmektedir. Özellikle iç hemoroid tedavisi konusunda oldukça büyük bir kolaylık sağlayan lazer uygulaması, hastanın hiçbir acı hissetmeden iyileşmesini sağlamaktadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.