Bakımlı Bayan

Hassas Cilt Bakımı

24.04.2020
52
Hassas Cilt Bakımı

Hassas cilt adından da anlaşılacağı üzere cilt tipleri arasında en hassas olanıdır. Hassas cilde sahip olan kişiler sürekli olarak ciltlerinin kızarmasından ve kaşınmasından şikâyetçi olurlar. Bu nedenle hassas cilt sahipleri kişilerin cilt bakımlarını daha sık ve daha özenli bir şekilde yapmaları gerekmektedir.

Hassas cilt tipine sahip olmak genellikle genetik olsa da bazı durumlarda dış etkenlerin de etkisi olabilmektedir. Örneğin kullanılan kozmetik ürünler veya sürekli maruz kalınan stres cildinizin hassaslaşmasına sebep olabilir. Eğer siz de bu tip bir cilde sahipseniz bakımlarınızı düzenli olarak yapmanız oldukça önem taşır.

Hassas Cilt İçin Bitkisel Çözümler

Bakım olarak cildinize uygun ürünler kullanabileceğiniz gibi, evde kendiniz hazırlayıp kolaylıkla uygulayabileceğiniz bitkisel çözümlerde bulabilirsiniz.

Lavantaebegümeciaynısafa çiçeği ve süt ile güzel bir bakım maskesi hazırlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı taze ya da 2 yemek kaşığı kuru lavanta, ebegümeci, aynısafa çiçeği ile kaynatılmış 2/3 fincan sütü bir kavanozda ağzı kapalı olarak soğumasını bekleyin. Karışımımız soğuduktan sonra bir tülbent yardımı ile süzerek kavanozunuzda saklayabilirsiniz. Soğuduktan sonra pamuk yardımı ile cildinize uygulayabilirsiniz. Sadece yüzünüze değil, bütün vücudunuza uygulayabileceğiniz bir formüldür.

Yıpranmış hassas ciltler için hücre zarlarına esneklik kazandıran bir maske uygulayabilirsiniz.

Bu maske için, 1 tatlı kaşığı badem yağı1 tatlı kaşığı polen tozuyarım fincan nar suyu yeterlidir. Bu üç malzemeyi bir kapta iyice karıştırdıktan sonra pamuk yardımı ile oluşan karışımımızı yüzünüze hafifçe sürün. Yaklaşık olarak 20 dakika yüzünüzde kalmasına özen gözendirin. 20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile masaj yaparak yüzünüzden temizleyin. Bu maskeyi uyguladıktan hemen sonra yüzünüzdeki kan dolaşımının hızlandığını ve cildinizin gençleştiğini fark edeceksiniz.

Her ne kadar cildinize düzenli olarak bakım uygulasanız da, önceliği cildinizi korumaya vermelisiniz. Çünkü hassas ciltler aşırı alerjik ve çok kolay bir şekilde yıpranmaya açıktırlar. Dış etkenlerden cildinizi ne kadar çok korursanız yapacağınız bakımlar o kadar verimli olacaktır.

Hassas cilt e sahip kişilerin hem bitkisel hem de hazır bakım ürünlerini düzenli olarak uygulamaları büyük önem taşır.

Hassas Cilt İçin Doğru Bakım

Hassas cilt tipine sahip olan kişiler özellikle güneşli günlerde çok dikkatli olmalıdırlar. Bu tip cilde sahip kişiler güneşli günlerde mümkün olduğunca öğle saatlerinde dışarı çıkmamalıdırlar. Eğer dışarı çıkmaları zaruri ise mutlaka koruyucu önlemler almalıdırlar.

Özellikle yaz dönemlerinde cildimiz terleyerek çok fazla nem kaybetmektedir. Bu nedenle cildimizin ihtiyaç duyduğu dengeyi bizim sağlamamız gerektedir. Bu dönemlerde en çok ihtiyaç duyacağımız bakım nem maskeleridir. Özellikle hassas cilt tipine sahip kişilerin düzenli olarak nemlendirme maskeleri yapmaları bu dönemlerde büyük önem taşımaktadır. Tabi ki bu dönemlerde her zamankinden daha fazla su tüketimi yapmamız gerekmekte.

Hassas Cilt Direkt Güneş Işığına Maruz Bırakılmamalı

Yüzümüzü maske ile nemlendirdikten sonra, dışarıya çıkarken güneşin yaydığı zararlı ışınlardan cildimizi koruyabilmek için bazı önlemler almalıyız. Hassas cilde sahip kişiler özellikle güneşli günlerde dışarıya çıkarken şapka veya şemsiye kullanmalıdır. Böylece direkt olarak güneş ile teması önlemiş olurlar. Eğer böyle bir imkânları yoksa ciltlerine uygun derecede güneş kremleri ile bunu sağlayabilirler.

Hassas cilde sahip kişiler kullanacakları makyaj ürünlerini özel olarak seçmelidirler. Kozmetik ürünleri satın alırken cilt tipinizi belirtmeyi sakın unutmayın. Cildinizin yapısına uygun olmayan kozmetik ürünleri alerjik reaksiyonlara sebep olabilir ve geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir. Bu sebeple aldığınız kozmetik ürününü ilk defa kullanacağınızda ufak bir bölgede denemeli ve eğer cildinize uygunsa ondan sonra kullanmaya başlamalısınız. Aynı şekilde makyajınızı temizlerken pamukla ve cildinize uygun kokusuz ve boya içermeyen temizleme ürünleri ile temizlemeye dikkat edin.

Makyajınızı temizledikten sonra mutlaka cildinizin ph dengesini sağlayacak cilt temizleme ürünleri ile cildinizi temizlemeyi unutmayın. Cildinizde kullanacağınız tonik ferahlatıcı ve cildinize uygun olmalı. Özellikle alkol içeren ve kokulu toniklerden kaçının. Özellikle evde süt toniği uygulayabilirsiniz. Yağlı cildiniz varsa süt ile, kuru cildiniz varsa kaymak kısmını tonik olarak kullanabilirsiniz.

Hassas cilt tipine sahipseniz yüzünüze uyguladığınız bakımı vücudunuzun diğer bölgelerine de uygulayabilirsiniz. Ama başta belirttiğimiz gibi alacağınız kozmetik ve bakım ürünleri iyice incelemeli ve özellikle parfümlü ve alkol içeren ürünlerden kaçınmanız büyük önem taşımakta. Mutlu ve sağlıklı günler geçirmeniz dileği ile…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.