Hametan Pomad

Hametan Pomad
16 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 33 kez okundu.

Hametan pomad cilt sorunların tedavisinde kullanılan bir merhemlerden biridir. Cildi onaran, yaraların hızlıca iyileşmesini sağlayan hametan pomad kuru cildi nemlendirir, meme ucu çatlaklarını yok eder.

Doktorların sıklıkla reçete ettiği  hametan pomad her evde bulunması gereken merhemlerden biridir. Cilde bakım yapan hametan ayrıca bebeklerde yada yetişkinlerin pişik sorununda çok etkilidir.

Kullanım alanı oldukça fazla olan hametan hem krem formunda hemde pomad formunda satılmaktadır. Hametan krem sarı renkte, hameton pomad ise mavi renkte satılmaktadır. Sizlere bu yazımızda hametan pomad nedir, hametan pomad ne işe yarar, hametan pomad ne için kullanılır hakkında bilgi vererek bu etkili merhemin faydalarından bahsetmeye çalışacağım.

Hametan Pomad (Merhem) Nedir

Hametan pomad reçete ile eczanelerde satılan bir merhemdir. Merhemin etken maddesi Hamamelis virginiana’dır. Her 100 gram hametan merhemde 25 g Hamamelis virginiana özütü bulunmaktadır. 30 gramlık ve 50 gramlık kapalı kutularda satılmaktadır.

Merhemin içerisinde bulunan etken madde kanama durdurucu, iltihap ve enfeksiyon önleyici etkiye sahiptir.

Hametan Pomad Ne İçin Kullanılır

Hametan pomad faydaları olduğundan pek kişi tarafından hametan pomad nelerde kullanılır, hametan pomad ne için kullanılır sorusu sıklıkla bu merhemi kullanmak isteyenler tarafından sorulmaktadır.

Hametan pomad sadece cilt yüzeyinde oluşan sorunlar için değil cilt bakımı yapmak için tercih edilebilir. Cildi nemlendiren cildi yenileyen hametan cildin üzerine sürüldüğünde koruyucu tabaka oluşturar cildi dış etkilerden korur. Küçük ev kazalarında yada darbe, sıyrık, çizilme gibi kanamalı yaralanmalarda yaranın üzerine sürüldüğünde kanama durdurucu, doku büzücü etki ise pıhtı oluşmasını sağlayarak yaranın hızlıca iyileşmesini sağlar.

1. derece ve 2. derece yanıklarda güneş yanıklarda hametan yanığın neden olduğu ağrı ve sızıyı yok eder. Yanığın hemen kendini onarmasını sağlar. İster yetişkin olsun isterse bebek pişik olan bölgeye sürüldüğünde pişiğin neden olduğu tahrişi ve acıyı geçirir.

 • Hametan pomad pişik oluşumunu önler
 • Hametan pomad düzenli kullanıldığında cilt lekelerini yok eder
 • Sivilce izlerini görünümü yok eder
 • Hametan 1. ve 2. derece yanıklarda kullanılır
 • Güneş yanıklarının tedavisinde etkilidir
 • Meme ucu çatlaklarını geçirir
 • Rüzgarın ve güneşin neden olduğu cilt hasarlarını yok eder
 • Hametan pomad sivilceleri yok eder
 • Kurumuş cildi nemlendirir, onarır ve yeniler
 • Cilt yüzeyinde oluşan renk farklılıklarını giderir
 • Doğum yada kilo değişimi sonrası oluşan çatlakların görünümü zamanla yok eder
 • Ameliyat yaraları, dikişli yaralar ve açık yaralarda kullanılır
 • Hametan bebeklerde pişik için etkilidir, bebeklerin cildini korur
 • Tahriş ve kızarıklığı yok eder
 • Düşme ve yaralanma sonucu oluşan kazalarda ilk kullanılan merhemdir
 • Hametan pomad yüze sürüldüğünde yüzün daha bakımlı olmasını sağlar

Hametan pomad kullanalar genelde hametan sivilceleri yok ettiğini söylemesine karşın bazı kullanan kişiler hametan merhem sivilce yaptı sorunu ile karşılaşmaktadırlar. Bilmeniz gereken önemli husus hametan pomad yağlı bir yapıda olduğı için sivilceye neden olur. Çok fazla kullanılması yada yağlı cilde sahip iseniz gözenekler tıkanarak sivilce oluşabilir. Hametan krem ise asla sivilceye neden olmaz. Krem hakkında ayrıntılı bilgi için Hametan Krem yazımızı inceleyebilirsiniz.

hametan pomad

Hametan Pomad Nasıl Kullanılır

Hametan pomad mutlaka size doktorunuzun bildirdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Günlük kullanıma uygun olduğundan ihtiyaç halinde kullanılır. Genelde kullanım şekli ise;

 • Hametan pomad sürülecek bölge hijyen kurallarına göre temizlenir
 • Yeteri kadar merhem sorunlu bölgeye sürülür
 • Merhem deri tarafından emilmesi için iyice emilir
 • Gerekli görülmesi halinde gazlı bez ile örtülür

Hametan pomad bebeklerde nasıl kullanılır

Hametan pomad bebeklerde pişik olan bölgeye ince tabaka halinde sürülmesi yeterlidir. Merhemii sürdükten sonra hava alması için bebeğin altı bir süre örtülmez.

Hametan pomad hamilelikte nasıl kullanılır

Hametan pomad kesinlikle doktorunuz size önermedikçe kullanılması tavsiye edilmez. Eğer doktorunuz size bu merhemi reçete ederse gebelik ile ilgili durumunuzu doktorunuza bildirmelisiniz.

Hametan pomad emziren annelerin kullanımı

Emziren anneler meme ucu çatlaklarını geçirmek için bebeklerini emzirdikten sonra meme uçlarına sürmeleri yeterlidir.

Hametan Pomad Yan Etkileri

Hametan pomad yan etkileri genelde merhemin içeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjisi olanlarda daha sık görülmektedir.  Hametan kmerhemin yan etkileri çok nadir görülür ve merhem kullanmayı bıraktığınızda kendiliğinden yok olur.

 • Deri döküntüleri
 • Yüz, dudaklar, dil yada gırtlakta şişme

Hametan Pomad Kullananlar

Hametan pomad kullananlar merhem hakkında sosyal medya ve forumlarda yaptıkları yorumları sizler için derlemeye çalıştım. Hametan merhem kullanıcı yorumları arasında genelde en çok görülen yorum merhemin cildi onardığı ve cildi hızlı şekilde yenilediği hakkında yapılan yorumlardır. Özellikte pek çok evde bulunan ve kullanılan hametan pomad nemlendirici etkisinden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.

Hametan pomad kullananlar sivilceleri geçirdiği söylemelerine karşı bazı kişiler hametan sivilce yaptığını söylemişlerdir. Bebekler için genelde pişik sorunu için tercih edilen hametan etkisi kanıtlanmış merhemlerden biridir. Genelde merhem hakkında hametan pomad bebeklerin yüzüne sürülür mü, hametan pomad vajinaya sürülür mü, hametan mavi ve sarı arasındaki fark soruları sıklıkla görülmektedir. Şimdi sizlere bu merhem hakkında sorulan sorulara cevap vermek istiyorum.

 

Hametan Pomad Hakkında Bütün Sorular

Hametan pomad hakkında merak edilen ve bilinmeyen sorulara cevap vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan yorum kısmına yazabilirsiniz.

Hametan pomad reçetesiz alınır mı

Hametan pomad reçete ile satılan bir merhemdir ve merhem size reçete edildikten sonra kullanılmalıdır. Merhem reçetesiz olarak alabilmenize karşın doktorunuzun size reçete etmesinden sonra kullanmanızı tavsiye ederim.

Hametan pomad kortizonlu mu

Hametan pomad kortizonlu bir merhemdir değildir. İçeriğinde kortizon bulunmamaktadır.

Hametan pomad endikasyonları

Hametan merhem yara, yanık, güneş yanıkları, iltihap sorunlarında kullanılan bir merhemdir.

Hametan merhem bebeklerde kullanılır mı

Hametan pomad bebeklerde kullanılmasına karşın 6 aydan küçük bebeklerde kesinlikle doktorunuz önermedikçe kullanılmamalıdır.

Hametan pomad yüze sürülür mü

Hametan pomad yüzü nemlendirmek ve onarmak için yüze sürülebilir. Ayrıca yüzde bulunan sorunların yok olması içinde kullanabilirsiniz.

Hametan merhem bebek yüzüne sürülür mü

Bebeklerde kullanılan bu merhem 6 aydan küçüklerde yüz dahil hiç bir yerde kullanılmamalıdır.

Hametan pomad vajinaya sürülür mü

Hametan pomad vajina bölgesine ince tabaka halinde sürülebilir, vajina kaşıntısına hametan sürerken kesinlikle içine sürülmemelidir ciddi tahrişe neden olabilir. Vajinaya hametan merhem sürerken az miktarda sürülür ve emilmesi sağlanır. Genital bölge temizliği sonra kullanılabilir.

Hametan sivilce yaptı

En sık sorulan sorulardan biride hametan sivilce yaptı sorusudur. Aslında sivilce yapan hametan krem değil hametan pomad’dır. Hamaten pomad daha yağlı bir yapıda olduğu için sivilceye neden olabilir.

Hametan sarı ve mavi arasındaki fark

Hametan sarı ve hametan mavi iki çeşit olarak bulunur. Hametan krem sarı renkte hametan pomad ise mavi renktedir. İçerikleri aynı olmasına karşın pomad daha yağlı bir yapıdadır.

Hametan dudağa sürülür mü

Merhem dudak çatlaklarına ve dudak kurumasına iyi gelen bir merhemdir. İnce tabaka halinde dudağa sürülebilir. Hametan pomad uçuk olan bölgenin üzerine sürülebilir.

Hametan pomad nemlendirici olarak kullanılır mı

hametan merhem etkili olduğu alanlardan biride cildi nemlendirmesi olarak bilinir. Kuru cildi nemlendirmek için kullanabilirsiniz.

Hametan pişik pomad için kullanılır mı

Hametan pomad ister yetişkin olsun isterse bebek pişik merhemi olarak bilinir. Hametan pişik merhemi kullanıldığında pişikler hemen geçer.

Hametan tüylenme yapar mı

Kesinlikle tüylenme yapmaz ve tüy artışına neden olmaz.

Hametan pomad egzama için kullanılır mı

Egzama için etkili değildir ve tavsiye edilmez. Egzama merhemleri daha farklı ve kortizonludur.

Hametan mantara iyi gelir mi

Mantar sorunu varsa kesinlikle doktorunuza danışmadan bu merhemi asla kullanmayın. Mantar mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Eğer vajina bölgesinde mantar varsa bu merhemi sürmeyin.

Hametan pomad hamileler kullanabilir mi

Hamilelikte bu merhemii doktorunuz önermedikçe kullanmamalısınız.

Ağda sonrası hametan kullanılır mı

Ağda sonra tahriş, yanma ve batığı önlemek için hametan pomad çok iyi bir yöntem olabilir. Ağda yada tıraş sonrası bu merhemi kullanabilirsiniz.

Hametan pomad emziren anneler kullanabilir mi

Emziren anneler meme ucu çatlakları yada başka cilt sorunları için bu merhemi kullanabilir. Bebeğinizi emzirdikten sonra göğüs bölgesine ve meme ucuna sürmeniz yeterli.

Hametan pomad gebelik kategorisi

Hametan pomad gebelik kategorisi C’dir.

Hametan pomad dövme sonrası kullanılır mı

Dövme sonra iltihap ve enfeksiyonu önlemek için bu merhemin kullanılması tavsiye edilir.

Hametan pomad fiyatı

HAMETAN pomad Fiyatı
Etken Madde Standardize Hamamelis Virgina Ekstresi 7.99 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 7.99 TL

Hametan Pomad Prospektüs

Hametan pomad size reçete edildiğinde merhem hakkında en doğru ve güncel bilgiye prospektüs yani reçete kağıdından ulaşmanız mümkün. Kesinlikle merhem hakkında bilgi sahibi olmadan bu merhemi asla kullanmayın. Hametan pomad reçete kağıdında ne işe yaradığını, nerelerde kullanıldığını, yan etkilerini ve kullanım şeklini bulmanız mümkün. Merhem size doktor tarafından önerilmedikçe bu aska kullanmayın.

Hametan Pomad Muadili

Hametan pomad eşdeğer merhemler ile aynı etkiye ve kullanım alanına sahiptir.

Hametan krem

Bepanthol pişik kremi

Wikinson pomad

Sizlere bu yazımızda hametan pomad nedir, hametan pomad ne işe yarar, nasıl kullanılır hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git