Hametan Krem

Hametan Krem
15 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 61 kez okundu.

Hametan krem cilt sorunların tedavisinde kullanılan bir kremden daha fazlasına sahip bir kremdir. Cildi onaran, yaraların hızlıca iyileşmesini sağlayan hametan krem kuru cildi nemlendirir, meme ucu çatlaklarını yok eder.

Doktorların sıklıkla reçete ettiği  hametan krem her evde bulunması gereken kremlerden biridir. Cilde bakım yapan hametan ayrıca bebeklerde yada yetişkinlerin pişik sorununda çok etkilidir.

Kullanım alanı oldukça fazla olan hametan hem krem formunda hemde pomad formunda satılmaktadır. Hametan krem sarı renkte, hameton pomad ise mavi renkte satılmaktadır. Sizlere bu yazımızda hametan krem nedir, hametan krem ne işe yarar, hametan krem ne için kullanılır hakkında bilgi vererek bu etkili kremin faydalarından bahsetmeye çalışacağım.

Hametan Krem Nedir

Hametan krem reçete ile eczanelerde satılan bir kremdir. Kremin etken maddesi Hamamelis virginiana’dır. Her 100 gram hametan kremde 5.35 g Hamamelis virginiana özütü bulunmaktadır. 30 gramlık ve 50 gramlık kapalı kutularda satılmaktadır.

Kremin içerisinde bulunan etken madde kanama durdurucu, iltihap ve enfeksiyon önleyici etkiye sahiptir.

Hametan Krem Ne İçin Kullanılır

Hametan krem faydaları olduğundan pek kişi tarafından hametan krem nelerde kullanılır, hametan krem ne için kullanılır sorusu sıklıkla bu kremi kullanmak isteyenler tarafından sorulmaktadır.

Hametan krem sadece cilt yüzeyinde oluşan sorunlar için değil cilt bakımı yapmak için tercih edilebilir. Cildi nemlendiren cildi yenileyen hametan cildin üzerine sürüldüğünde koruyucu tabaka oluşturar cildi dış etkilerden korur. Küçük ev kazalarında yada darbe, sıyrık, çizilme gibi kanamalı yaralanmalarda yaranın üzerine sürüldüğünde kanama durdurucu, doku büzücü etki ise pıhtı oluşmasını sağlayarak yaranın hızlıca iyileşmesini sağlar.

1. derece ve 2. derece yanıklarda güneş yanıklarda hametan yanığın neden olduğu ağrı ve sızıyı yok eder. Yanığın hemen kendini onarmasını sağlar. İster yetişkin olsun isterse bebek pişik olan bölgeye sürüldüğünde pişiğin neden olduğu tahrişi ve acıyı geçirir.

 • Hametan krem pişik oluşumunu önler
 • Hametan krem düzenli kullanıldığında cilt lekelerini yok eder
 • Sivilce izlerini görünümü yok eder
 • Hametan 1. ve 2. derece yanıklarda kullanılır
 • Güneş yanıklarının tedavisinde etkilidir
 • Meme ucu çatlaklarını geçirir
 • Rüzgarın ve güneşin neden olduğu cilt hasarlarını yok eder
 • Hametan krem sivilceleri yok eder
 • Kurumuş cildi nemlendirir, onarır ve yeniler
 • Cilt yüzeyinde oluşan renk farklılıklarını giderir
 • Doğum yada kilo değişimi sonrası oluşan çatlakların görünümü zamanla yok eder
 • Ameliyat yaraları, dikişli yaralar ve açık yaralarda kullanılır
 • Hametan bebeklerde pişik için etkilidir, bebeklerin cildini korur
 • Tahriş ve kızarıklığı yok eder
 • Düşme ve yaralanma sonucu oluşan kazalarda ilk kullanılan kremdir
 • Hametan krem yüze sürüldüğünde yüzün daha bakımlı olmasını sağlar

Hametan krem kullanalar genelde hametan sivilceleri yok ettiğini söylemesine karşın bazı kullanan kişiler hametan krem sivilce yaptı sorunu ile karşılaşmaktadırlar. Bilmeniz gereken önemli husus hametan krem sivilce yapmaz sivilce yapan hametan pomattır. Hametan pomad daha yağlı bir yapıda olduğundan yağlı cilde sürüldüğünde sivilceye neden olur. Bu krem hakkında ayrıntılı bilgi almak için Hametan Pomad yazımızı okuyabilirsiniz.

hametan krem

Hametan Krem Nasıl Kullanılır

Hametan krem mutlaka size doktorunuzun bildirdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Günlük kullanıma uygun olduğundan ihtiyaç halinde kullanılır. Genelde kullanım şekli ise;

 • Hametan krem sürülecek bölge hijyen kurallarına göre temizlenir
 • Yeteri kadar krem sorunlu bölgeye sürülür
 • Krem deri tarafından emilmesi için iyice emilir
 • Gerekli görülmesi halinde gazlı bez ile örtülür

Hametan krem bebeklerde nasıl kullanılır

Hametan krem bebeklerde pişik olan bölgeye ince tabaka halinde sürülmesi yeterlidir. Kremi sürdükten sonra hava alması için bebeğin altı bir süre örtülmez.

Hametan krem hamilelikte nasıl kullanılır

Hametan krem kesinlikle doktorunuz size önermedikçe kullanılması tavsiye edilmez. Eğer doktorunuz size bu kremi reçete ederse genelik ile ilgili durumunuzu doktorunuza bildirmelisiniz.

Hametan krem emziren annelerin kullanımı

Emziren anneler meme ucu çatlaklarını geçirmek için bebeklerini emzirdikten sonra meme uçlarına sürmeleri yeterlidir.

Hametan Krem Yan Etkileri

Hametan krem yan etkileri genelde kremin içeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjisi olanlarda daha sık görülmektedir.  Hametan kremin yan etkileri çok nadir görülür ve krem kullanmayı bıraktığınızda kendiliğinden yok olur.

 • Deri döküntüleri
 • Yüz, dudaklar, dil yada gırtlakta şişme

Hametan Krem Kullananlar

Hametan krem kullananlar krem hakkında sosyal medya ve forumlarda yaptıkları yorumları sizler için derlemeye çalıştım. Hametan krem kullanıcı yorumları arasında genelde en çok görülen yorum kremin cildi onardığı ve cildi hızlı şekilde yenilediği hakkında yapılan yorumlardır. Özellikte pek çok evde bulunan ve kullanılan hametan krem nemlendirici etkisinden dolayı sıklıkla tercih edilmketedir.

Hametan krem kullananlar sivilceleri geçirdiği söylemelerine karşı bazı kişiler hametan sivilce yaptığını söylemişlerdir. Bebekler için genelde pişik sorunu için tercih edilen hametan etkisi kanıtlanmış kremlerden biridir. Genelde krem hakkında hametan krem bebeklerin yüzüne sürülür mü, hametan krem vajinaya sürülür mü, hametan mavi ve sarı arasındaki fark soruları sıklıkla görülmektedir. Şimdi sizlere bu krem hakkında sorulan sorulara cevap vermek istiyorum.

hametan krem

Hametan Krem Hakkında Bütün Sorular

Hametan krem hakkında merak edilen ve bilinmeyen sorulara cevap vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan yorum kısmına yazabilirsiniz.

Hametan krem reçetesiz alınır mı

Hametan krem reçete ile satılan bir kremdir ve krem size reçete edildikten sonra kullanılmalıdır. Krem reçetesiz olarak alabilmenize karşın doktorunuzun size reçete etmesinden sonra kullanmanızı tavsiye ederim.

Hametan krem kortizonlu mu

Hametan krem kortizonlu bir kremdir değildir. İçeriğinde kortizon bulunmamaktadır.

Hametan krem endikasyonları

Hametan krem yara, yanık, güneş yanıkları, iltihap sorunlarında kullanılan bir kremdir.

Hametan krem bebeklerde kullanılır mı

Hametan krem bebeklerde kullanılmasına karşın 6 aydan küçük bebeklerde kesinlikle doktorunuz önermedikçe kullanılmamalıdır.

Hametan krem yüze sürülür mü

Hametan krem yüzü nemlendirmek ve onarmak için yüze sürülebilir. Ayrıca yüzde bulunan sorunların yok olması içinde kullanabilirsiniz.

Hametan krem bebek yüzüne sürülür mü

Bebeklerde kullanılan bu krem 6 aydan küçüklerde yüz dahil hiç bir yerde kullanılmamalıdır.

Hametan krem vajinaya sürülür mü

Hametan krem vajina bölgesine ince tabaka halinde sürülebilir, vajina kaşıntısına hametan sürerken kesinlikle içine sürülmemelidir ciddi tahrişe neden olabilir. Vajinaya hametan krem sürerken az miktarada sürülür ve emilmesi sağlanır. Genital bölge temizliği sonra kullanılabilir.

Hametan sivilce yaptı

En sık sorulan sorulardan biride hametan sivilce yaptı sorusudur. Aslında sivilce yapan hametan krem değil hametan pomad’dır. Hmaten pomad daha yağlı bir yapıda olduğu için sivilceye neden olabilir.

Hametan sarı ve mavi arasındaki fark

Hametan sarı ve hametan mavi iki çeşit olarak bulunur. Hametan krem sarı renkte hametan pomad ise mavi renktedir. İçerikleri aynı olmasına karşın pomad daha yağlı bir yapıdadır.

Hametan dudağa sürülür mü

Krem dudak çatlaklarına ve dudak kurumasına iyi gelen bir kremdir. İnce tabaka halinde dudağa sürülebilir. Hametan krem uçuk olan bölgenin üzerine sürülebilir.

Hametan krem nemlendirici olarak kullanılır mı

hametan krem etkili olduğu alanlardan biride cildi nemlendirmesi olarak bilinir. Kuru cildi nemlendirmek için kullanabilirsiniz.

Hametan pişik krem için kullanılır mı

Hametan krem ister yetişkin olsun isterse bebek pişik krem olarak bilinir. Hametan pişik krem kullanıldığında pişikler hemen geçer.

Hametan tüylenme yapar mı

Kesinlikle tüylenme yapmaz ve tüy artışına neden olmaz.

Hametan krem egzama için kullanılır mı

Egzama için etkili değildir ve tavsiye edilmez. Egzama kremleri daha farklı ve kortizonludur.

Hametan mantara iyi gelir mi

Mantar sorunu varsa kesinlikle doktorunuza danışmadan bu kremi asla kullanmayın. Mantar mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Eğer vajina bölgesinde mantar varsa bu krem sürmeyin.

Hametan kremi hamileler kullanabilir mi

Hamilelikte bu kremi doktorunuz önermedikçe kullanmamalısınız.

Ağda sonrası hametan kullanılır mı

Ağda sonra tahriş, yanma ve batığı önlemek için hametan krem çok iyi bir yöntem olabilir. Ağda yada tıraş sonrası bu kremi kullanabilirsiniz.

Hametan krem emziren anneler kullanabilir mi

Emziren anneler meme ucu çatlakLarı yada başka cilt sorunları için bu kremi kullanabilir. Bebeğinizi emzirdikten sonra göğüs bölgesine ve meme ucuna sürmeniz yeterli.

Hametan krem gebelik kategorisi

Hametan krem gebelik kategorisi C’dir.

Hametan krem dövme sonrası kullanılır mı

Dövme sonra iltihap ve enfeksiyonu önlemek için bu kremin kullanılması tavsiye edilir.

Hametan krem fiyatı

HAMETAN krem Fiyatı
Etken Madde Standardize Hamamelis Virgina Ekstresi 7.99 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 7.99 TL

Hametan Krem Prospektüs

Hametan krem size reçete edildiğinde krem hakkında en doğru ve güncel bilgiye prospektüs yani reçete kağıdından ulaşmanız mümkün. Kesinlikle krem hakkında bilgi sahibi olmadan bu kremi asla kullanmayın. Hametan krem reçete kağıdında ne işe yaradığını, nerelerde kullanıldığını, yan etkilerini ve kullanım şeklini bulmanız mümkün. Krem size doktor tarafından önerilmedikçe bu kremi aska kullanmayın.

Hametan Krem Muadili

Hametan krem eşdeğer kremleri ile aynı etkiye ve kullanım alanına sahiptir.

Hametan Pomad

Bepanthol pişik kremi

Wikinson pomad

Sizlere bu yazımızda hametan krem nedir, hametan krem ne işe yarar, nasıl kullanılır hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git