Bakımlı Bayan

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer Doğal Çözüm Yolları

24.04.2020
98
Güneş Lekeleri Nasıl Geçer Doğal Çözüm Yolları

Güneş lekeleri nasıl geçer veya Güneş lekelerine doğal çözüm şeklinde özellikle bayan okurlardan yaz ayları gelince oldukça fazla şikayet alıyoruz. Bilhassa açık tenli ve kumral, sarışın kişilerde güneş lekeleri daha fazla görülmekte ve tedavi uygulanmadığında çoğu zaman kalıcı olabilmektedir. Özellikle aşırı ve zamansız güneşlendiğinde kahverengi cilt lekeleri ortaya çıkmakta ve özellikle hanımların dış görünümünde tam manasıyla karizmayı bozucu bir etki oluşturmaktadır.

Doğum lekeleri ile güneş lekeleri arasında temel fark, güneş lekelerinin nedenleri olarak ultraviyole ışınlarının cilde aşırı teması söylenebilir. Güneş lekeleri özellikle uzun süre güneş görmemiş kişilerin kumsalda ve plajda güneşlenmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hassas tenli kişilerin 10 un üstünde koruyucu faktör ile korunsalar bile güneş lekeleri oluşumunu engelleyemeyeceğini hatırlatmak gerekir. Güneş lekelerini önlemek için hem UVA hem de UVB koruma faktörü içeren güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Güneş lekeleri sadece yetişkinlerin değil çocuk ve yaşlıların da cildini etkileyen bir cilt lekesi sorunudur. Çocukların yaz aylarında havuz kenarlarında 30 dk dan fazla güneşe maruz kalmamaları gerekmektedir. Peki güneş lekeleri derdinden mudarip olanlar acaba bu sorundan hiç mi kurtulamayacaklar? Güneş lekeleri bitkisel doğal ev yapımı ve tıbbi çözümlerle tedavisi elbette mümkün. Şimdi bunlara kısaca bir göz atalım:,

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Güneş lekesi kremi:

Özellikle internette yoğun talep gören salyangoz kremi olarak bilinen leke giderici krem’in güneş lekelerini 15 gün gibi kısa sürede iyileştirdiği, leke kremi ile ilgili kullanıcı yorumlarında ifade edilmektedir. Güneş lekeleri için krem iyi bir güneş lekesi tedavisi yoludur.

Güneş lekelerine bitkisel çözümler:

Güneş lekelerine bitkisel çözümler genelde güneş lekelerine iyi gelen bitki ve bitkiler ve onlardan yapılan doğal karışımlar ile güneş lekesi tedavisi uygulamasıdır. Elma sirkesi, soğan suyu gibi bitkisel kürler, güneş lekesi için faydalı olan bitkisel kürlerdir. Zaten güneş lekeleri doğal çözüm denilince akla bitkisel kürler gelir. Güneş lekeleri için bitkisel çözümler ile ilgili daha önce yazdığımız yazıya linkten gidiniz: Güneş lekelerine bitkisel çözüm veya diğer bir makale: yüzdeki cilt lekelerine bitkisel çözüm

Güneş lekelerinin Kriyoterapi yöntemiyle tedavisi:

Güneş lekeleri sorununun bulunduğu cildin alt kısmına çok ufak buz kristalleri parçacıkları Kriyoterapi cihazı ile cilt altına zerk edilir. Kriyoterapi ile cilt lekesi bulunan bölge dondurulduktan sonra buz kristalleri geri cilt altından alınır. Kriyoterapi yöntemi sadece güneş lekeleri için değil, doğum lekeleri, cilt çatlakları ve hamilelik lekeleri için de uygulanabilir.

Güneş lekelerine kesin çözüm – Lazer terapi uygulaması:  

Güneş lekeleri bulunan bölgeye özel dalga boyunda lazer ışını demetleri yollanarak güneş lekeleri lazer ile tedavi edilir.

Güneş lekeleri için kimyasal peeling tedavisi:

Kimyasal peeling ile güneş lekeleri bulunan cilt tabakası soyularak güneş lekeleri yok edilir.

Bu yöntemler arasında lazer tedavisi pahalı ancak en etkili güneş lekeleri tedavisi yöntemidir. Güneş lekeleri nasıl geçer ve güneş lekeleri nasıl giderilir sorularının cevabını da böylece okurlarımıza vermiş olduk.

Yüzdeki Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm

Yüzdeki güneş lekelerine bitkisel çözüm;

Yüzdeki güneş lekelerine gerek tıbbi gerekse ev yapımı bitkisel çözüm ile çare aramak mümkündür. Şayet bitkisel şifa kaynakları ile Güneş lekelerine kesin çözüm arıyorsanız sizlere vereceğimiz ev yapımı formüllere bir göz atınız:

Yüzde, omuzda, alında ve boyunda oluşan güneş lekeleri genelde vitamin C içeren cilt kremleri ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Diğer bir ifade ile, piyasada gördüğünüz cilt beyazlatıcı kremlerde yoğun oranda C vitamini bulunur. C vitamininin cildi tamir edici ve beyazlatıcı etkisi vardır. Bizler de limon suyu kullanarak, leke giderici kremlerin etkisi kadar olmasa da gerçekten işe yarayacak ve yüzdeki güneş lekelerine kalıcı doğal çözüm teşkil edece bir formül hazırlayabiliriz. Bunun için hazırlayacağımız güneş lekelerine ev yapımı bitkisel çözüm için gerekli malzemeler şunlardır:

  • Yarım su bardağı taze sıkılmış limon suyu
  • Bir adet orta incelikte dilimlenmiş kuru soğan

Şimdi limon suyunu kaşık ile soğan dilimlerinin üzerine döküyoruz. Soğan dilimleri limon suyunu iyice emmeli ve derinine kadar limon suyu soğan içerisine işlemelidir.

Limonlu soğan dilimlerini güneş lekeleri olan kısımlara yerleştiriyor ve salata maskesi gibi yüzümüze maske haline getirip bir tülbent ile üstünü kapatıyoruz. Yüz lekelerine Limon ve soğan kürü uygulanırken güneş ışığına asla maruz kalmamalıyız. O nedenle bu kürü tercihan dışarı çıkmanızın gerek olmayacağı hafta sonları yapmanız yerinde olur. BU bitkisel kür ile, güneş ışınları neticesinde cildimizde oluşan güneş lekelerine neden olan melanin pigmenti salgılayan melanosit hücrelerinin yoğunluğu azalacaktır. Cilt lekelerine evde çözüm ile ilgili yazılarımız devam edecek.

Güneş Lekelerine Doğal Çözüm

Güneş lekelerine doğal çözüm aslında az bilinen bir cilt lekeleri konusudur. İnsanlar cilt ve güneş lekelerine karşı değişik ilaç ve kimyasal madde içeren cilt lekeleri çözümlerine baş vurmaktadırlar. Ancak bu aslında sanıldığı gibi korkutucu bir sorun değildir. Çoğu cilt güneş lekelerinin arkasında yatan neden, melanin adı verilen pigment yapısının yüksek oranda ciltte bulunmasından ibarettir. Özellikle güneş ışığında bulunan ultraviyole ışınları, ciltteki güneş lekesi oluşturan melanin pigmentinin üretimine sebep olmaktadır.

Güneş ve Cilt lekelerini kalıcı olarak yok etmek için bazı bitkisel çözümler ile cilt ve güneş lekelerine tedavi uygulanabilmektedir. Her nekadar cilt lekesini ve esmer ten rengini bembeyaz bir cilde dönüştürmek mümkün olmasa da cilt lekeleri için bitkisel tedavi yöntemleri sayesinde cildin rengi ve canlılığı geri getirtilebilmekte ve esmer cilt yapısı daha az dikkat çekici ve dengeli bir cilt rengine dönüştürülebilmektedir. Bu leke giderici ve esmer ten rengini açıcı bitkisel çözümler aynı zamanda güneş lekeleri, doğum öncesi ve sonrası hamilelik lekeleri gibi yaygın görülen cilt lekelerinin tedavisinde etkili rol oynamaktadır.

Güneş lekelerine kesin çözüm;

  • Süt tozunun hafif suda karıştırılmış hamur hali [1 çay kaşığı],
  • bal [1 çay kaşığı]
  • baden yağı [½ çay kaşığı]
  • limon suyu [1 çay kaşığı]

Bunu bir güzel karıştırdıktan sonra yüz ve gerdan boyun bölgesine sürerek uygulayacaksınız.

Yüzünüzde hazırladığınız güneş lekesi için maskeyi 10-15 dakika tuttuktan sonra kurumasını bekleyin ve yüzünüzde iyie kuruduktan sonra ılık su ile bir güzel durulayarak temizleyiniz. Bu bitkisel yüz maskesi, cilt lekeleri ve esmerlik tedavisinde başarı için haftada 3-5 kez uygulanmalıdır. Bu sayede yüzünüzdeki koyu renk ve esmer ten rengi açılarak cildinize canlılık ışıltı ve beyazlık gelecektir.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer Suna Dumankaya

Güneş lekeleri nasıl geçer Suna Dumankaya formüllerini sizlerle paylaşıyoruz. Güneş lekelerine kesin çözüm arayanlar için Suna Dumankaya maskeleri.

Suna Dumankaya’dan Güneş Lekelerini Geçiren Bitkisel Maskeler:

  • Bir tatlı kaşığı kabartma tozu, bir tatlı kaşığı vazelin ve bir adet yumurta kabuğunu un haline getirdikten sonra karıştırın. Cildinize sürerek 20 dakika bekletin ve ardından cildinizden ovalayarak çıkartın.
  • Bir tutam maydanoz, bir tutam semizotu, bir fincan yoğurt ve çeyrek limonun suyunu iyice karıştırıp püre kıvamına getirin. Hazırladığınız bu karışımı cildinize sürüp, 30 dakika bekletin ve ovarak çıkarın. Haftada 2 gün bu uygulamanın yapılması ve dışarıya çıkarken de mutlaka güneş koruyucu krem kullanılması öneriliyor.
  • Bir çorba kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı yulaf unu, çeyrek limon suyu ve bir tatlı kaşığı elma suyunu bir kapta iyice karıştırın. Ardından cildinize sürün. 30 dakika kadar beklettikten sonra hafifçe ovarak çıkarın. Ardından koruma faktörlü kreminizi sürün.

Suna Dumankaya güneş lekeleri için maskeyi haftada bir tekrarlamanızı önerirken,eski lekeleri gidermek konusunda sabır gösterilmesi gerektiğini de belirtiyor.

Suna Dumankaya, bilhassa açık tenli kişilerin güneşe çıkmadan önce en az 20 faktörlü güneş koruyucusu sürmelerini tavsiye ediyor. Güneş lekeleri nasıl geçer Suna Dumankaya maskelerini sizlerle paylaştık Yeni başlığımız olan güneş lekeleri lazer tedavisine geçiyoruz.

Güneş Lekeleri Lazer Tedavisi

Güneş ışınları nedeniyle cildimizde oluşan lekelerin büyük kısmı önemsizdir. Çünkü güneş lekelerinin büyük kısmı bronlaşmaya ve güneşlenmeye bağlı olarak basit lekelenmeler olarak adlandırılır. Şayet cildinizde siğil ve sivilce benzeri bir lekelerinme oluşumu ve ciddi bir değişiklik hissediyorsanız bu durumda cilt uzmanına gitmeniz gerekir. Çünkü bu durum, cilt kanserinin habercisi olabilir.

Ancak diğer türlü sıradan cilt lekelerini kimyasal peeling yöntemiyle kolayca silebilirsiniz. Ancak yaz aylarında güneşlenme ve bronzlaşma veya solaryum lekeleri gibi kolaylıkla yok edilemeyen cilt lekelerine sahipseniz bu durumda lazerli cilt lekesi çıkarma operasyonu geçirmeniz yerinde olacaktır.

Lazer cilt lekesi yok etme cihazlarnın FDA (amerikan gıda ve ilaç otoritesi) onaylı olmasına özen gösteriniz. FDA onaylı olmayan lazer cihazlarının ciltte harabiyet yaratma riski oldukça yüksektir. Bu tür bir sıkıntıyla kavuşmamak için muhakkak kaliteli bir estetik merkezine gitmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.