Bakımlı Bayan

Ev Yapımı En İyi 12 Cilt Maskesi

24.04.2020
77
Ev Yapımı En İyi 12 Cilt Maskesi

Bu yazımızda evde yapılan yüz maskeleri nelerdir, ev yapımı en iyi cilt maskeleri hangileri sizlerle paylaşacağız. Günlük hayat ne kadar sık öyle değil mi? iş, ev, faturalar, eşiniz, çocuğunuz ve her an doğabilecek problemler arasında bir saniyeliğine dahi sorunsuzca bir nefes almak güçtür. tüm bu stres ve gerginlik ise yüzünüzde kırışıklık, lekeler ve solukluk şekilde belirir. İşte size ev yapımı en iyi maskeler.

Güzellik merkezine gidecek vaktiniz bulunmadığı ve en fazla kremleri pahalı olduklarından satın alamadığınız gerçeğiyle karşılaştığınızda, muhtemelen bu konu için ne yapabileceğiniz konusunda endişeleniyorsunuz. Endişelenmeyin! çözüm avucunuzun içinde. Evinizdeki malzemeleri kullanarak cildinizi canlandırabilir ve güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere aylarca uğraşarak elde ettiğimiz tarifleri sunuyoruz:

Cildiniz için en fazla 12 ev yapımı en iyi maske!

Cildiniz Neden Etkilenir?
Ten bünyenin en büyük organıdır ve patojenik ajanlara karşı ilk ve en önemli bariyerdir. Cildin bazı görevleri şunlardır: gövde ısısını düzenlemek, dahili yapıları korumak ve dokunma ve bası hislerini sağlamak. Sıkı ve ışıltılı bir ten sıhhat belirtisidir. gene de, cildin görünümünü ve fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilecek pek çok iç ve hariç etkin bulunmakta.

Cildinizi Etkileyen Ana Faktörler

  • Aşırı derecede güneş ışınına maruz kalma
  • Aşırı derecede kimyasal madde kullanımı, örn. Makyaj, sabun gibi
  • Alkolizm
  • Tütün kullanımı
  • Dengesiz ve sağlıksız beslenme

Estetik bakış açısından ten, pek çok aşırı kültürde güzelliğin sembolüdür. Bugün bir çok kozmetik şirketi cildi korumak ve yenilemek için yeni yöntemler bulma peşinde gayret harcamaktadır. Ama siz, kimyasal maddelerle dolu olan bu pahalı maskelere gereksinim duymayacaksınız. Evde doğal maskelerinizi hazırlayabilirsiniz.

Yüz Maskeleri: Güzellik ve sağlık

Yüzünüz için nebati bir maskeden daha tazeleyici bir şey olamaz: ciltteki ölü hücreleri ortadan kaldırır, nemlendirir ve mimik çizgilerini sıkılaştırır. Ciltteki etkisine göre değişik maske çeşitleri olmaktadır, o nedenden dolayı hangisini hazırlayacağınızı seçmek için cildinizin ihtiyacını göz önünde bulundurmalısınız.

Etkilerine Göre Maske çeşitleri

 

Gerginleştirici Maske: yaş biçimde uygulanır. Kuruduğunda kan dolaşımını ve hücre beslenmesini artıracak bir gerilim oluşturur.

Sıkılaştırıcı Maske: ıslak şekilde uygulanır. Kuruduğunda cildinizi sıkılaştıracak bir gerilim oluşturur.

Soyucu (Peeling) Maske: ölü hücreleri ve ten salgılarını uzaklaştırır.

Nemlendirici Maske: ten yüzeyinde koruyucu bir bariyer oluşturarak ve kırışıklıkları yokedip yüzünüzdeki mimik çizgilerini sıkılaştırarak cilt yüzeyinden suyun buharlaşarak kaybını önler.

Uyarıcı Maske: Yüzeysel kılcal damarları uyarır ve doku beslenmesini arttırır.

Arındırıcı Maske: çok melanini emerek lekeleri ve sivilceleri bulunmamakta eder.

Yenileyici Maske: Yüzeysel tabakadan ölü hücreleri uzaklaştırır, hücresel yenilenmeyi uyarır ve hızlandırır.

Unutmamalısınız ki hepimizin cildi farklı yapıdadır ve bir maskenin etkisi insandan kişiye farklılık gösterebilir. sima bakımının etkinliğini enfazla etkileyen faktör ten tipidir; maskelerin etkisi cildin kuru, yağlı veya karma olmasına bağlıdır. şayet cildinizin neye ihtiyacı olduğunu biliyorsanız okumaya devam edin, çünkü aşağıda size yüzünüz için en çok 12 maskeyi tanım edeceğiz.

Yüzünüz için en iyi Maske

Yüzünüz için günde yahut gecede bir saat ayırın. Cildinizin ilgi ve özene ihtiyacı var. Maskeyi uygulamadan evvela yapmanız gereken, yüzünüzdeki tüm kiri temizlemek. Unutmayın ki her seferinde kullanacağınız miktarda hazırlamanız gerekiyor, bazı maskeleri ise buzdolabında ertesi güne kadar bekletebilirsiniz. Maskeleri her gün uygulayabilirsiniz lakin cildinizi bir gün dinlendirmek en iyisidir.

Soyucu (Peeling) Maskeler

Maske 1: Bal ve Badem

Bu harika soyucu maskeyi yapmak için tek ihtiyacınız bir çorba kaşığı bal ve iki adet badem. Bademleri ince bir toz elde edinceye kadar dövün ve bal ile karıştırın. Ardından bir çay kaşığı limon suyu ekleyin. Dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. Kuruması için 15 dakika bekleyin, ılık suyla durulayın. Yenilenmiş hissedeceksiniz.

Maske 2: Bal

Sıkı ve yumuşak bir cildiniz mi var? Yüzünüzün tamamına bal yayın, 15 dakika bekletin ve soğuk suyla temizleyin. Ne kadar iyi hissedeceğinizi göreceksiniz.

Maske 3: Yulaf ve yumuşaklık hissi

Bu maskeyi uyguladıktan sonra cildinizdeki yumuşaklığa inanamayacaksınız. Yarım fincan yulafı iyice ezin ve yarım çay kaşığı bal, iki çorba kaşığı süt, iki damla geranium (sardunya çiçeği) yağı ve iki damla papatya yağı ekleyin. iyice karıştırın ve parmaklarınızla dairesel hareketlerle uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin. Cildiniz bir bebeğinki bunun gibi yumuşacık olacak. Cildiniz yağlıysa karışıma 5 damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Nemlendirici Maskeler

 

Maske 4: Meyve

Bazı meyveler içerdikleri yüksek su miktarına bağlı olarak cildi nemlendirmede çok aşırı başarılıdır. örnek olarak soyulmuş bir muzu ezerek yüzünüze ve boynunuza nazikçe uygulayın. 15 dakika bekleyin ve kan akımını hızlandırmak için soğuk suyla maskeyi temizleyin.

Maske 5: Salatalık

Salatalığın şaşırtıcı niteliklerini biliyorsunuz: nefis, taze ve dengeli bir beslenme için harika bir yiyecektir. Cildinizde yaratacağı değişikliklere inanamayacaksınız, hele ki plajda aşırı güneş altında kalmışsanız etkisini daha iyi farkedeceksiniz. Bir salatalığı soyun ve macun kıvamına gelene dek ezin, (gözleriniz için 2 dilim ayırmayı unutmayın) tüm yüzünüze yayın ve 15 dakika bekleyin. Bol soğuk suyla maskeyi temizleyin, cildinizin ne kadar taze ve nemlenmiş olacağını göreceksiniz.

Kırışıklıklar ve Göz altı Halkalarına Karşı Yenileyici Maskeler

Maske 6: gerilmiş sima

gene bal ve yumurta, güzellik için harika karışım. iki çorba kaşığı balı yumurta beyazıyla karıştırın. Bir çorba kaşığı limon suyu ekleyin ve yüzünüze sürerek hafifçe masaj yapın. Cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz. 20 dakika bekleyin ve yüzünüzü yağsız sütle temizleyin.

Maske 7: Gül ve Gençlik

Evet, eski senelerde kadınlar, kısa ömürlü olan gülün sonsuz gençlik iksiri olduğunu söylerlerdi. Denemek ister misiniz? 5 taze gülün yapraklarını macun haline gelene dek ezin ve yüzünüzde 15 dakika bekletin. Soğuk suyla temizleyin. Sonuçlarını göreceksiniz!

Maske 8: Yoğurt

Kırışıklıklar deneme ve olgunluk işaretidir ama kimsenin hoşuna gitmez. Bu maskeyle kırışıklıkları giderebilirsiniz. Bir bardak yoğurdu bir çay kaşığı rezene tohumu ve bitkinin ezilmiş yaprağıyla ile karıştırın. Yüzünüze sürdüğünüzde homojen bir krem şeklinde olmalıdır. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin. Her gün uygularsanız cildiniz müteşekkir olacaktır.

Akne, Sivilce ve Leke Maskeleri

 

Maske 9: Domates

Domatesin ciltte türlü etkileri vardır: nemlendirme, sıkılaştırma, soyma. şayet can sıkıcı siyah noktalar ve sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız, bir domatesi ikiye bölün ve yüzüne koyun. 15 dakika bekleyin ve ılık suyla temizleyin. Sonuçları göreceksiniz!

Maske 10: Limon

Limon binlerce alanda kullanımı olan bir meyvedir. Lekeleri de yoktur ettiğini de kim tahmin edebilir! Bir çorba kaşığı balı bir çorba kaşığı limon suyuyla karıştırın. Pamukla cildinize uygulayın ve 20 dakika bekletin. Maskeyi pamukla ve maden suyuyla temizleyin. iyice temizlediğinizden emin olun sebebi ise cildinizde limon kalırsa güneşe maruziyet durumnda koyu renk lekelere neden olabilmektedir.

Uyarıcı Maskeler

 

Maske 11: çilek

Cildinizde kuruluk hissediyorsanız nemlendirmek ve beslemek için bu harika bitkisel kremi kullanın. Birkaç çileği ezin ve balla karıştırın. Yüzünüze sürün ve 20 dakika bekleyin. Soğuk suyla temizleyin ve güzelliğinize enerji katttığını göreceksiniz.

Maske 12: Besleyici Krem

Peeling sonrası hücrelerinizi uyaracak besleyici bir krem kullanmanız çok iyi olur. 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı maden suyu, 1 çay kaşığı gül suyu ve 1 çorba kaşığı yoğurt yahut sütü karıştırın. Yüzünüze pamukla uygulayın ve 15 dakika bekletin. Bol soğuk suyla yıkayın ve aynada kendinize bakın. Değişiklikleri muhakkak farkedeceksiniz.

Cildinize Yardım Edin

istediğiniz maskeyi seçebilirsiniz ama unutmayın ki cildiniz sağlığınızı yansıtır. Cildinizi genç ve canlı tutmak için dengeli beslenmeli, günde 2 litreden fazla su içmeli, sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.