Bakımlı Bayan

Down Sendromu Belirtileri Nelerdir

02.05.2020
140
Down Sendromu Belirtileri Nelerdir

Down Sendromu Nedir;Dünya genelinde ortalama her 800 doğumda bir görülen, doğuştan gelen genetik bir rahatsızlıktır. Down sendromlu birey sayısı, tüm dünyada 6 milyon civarındadır. Düzeltilebilecek bir rahatsızlık değildir ve down sendromu ile doğan bebeklerin ömür boyu bakım gerektiren, çok özel çocuklar olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Down Sendromu Nasıl Ortaya Çıkar?

Down sendromu, hücre bölünmesi esnasında meydana gelen genetik bir düzensizlikle oluşur. Hücre bölünürken, olması gerektiği şekilde bölünemediğinde, bir insanda 21. kromozom çiftinde olmaması gereken fazladan bir kromozom ortaya çıkar. Bu durum ise, genetik bir rahatsızlık doğurur ve down sendromuna sahip şekilde dünyaya gelen çocukların olmasına neden olur.

Down Sendromu Belirtileri

Down Sendromu Görülen Çocuklardaki Farklılıklar Nelerdir?

Down sendromu ile dünyaya gelen bebeklerde kromozomlarındaki doğru bölünememe durumundan kaynaklı genetik farklılık olmakla birlikte, fenotiplerinin yani görünüşlerinde de farklılıklar oluşur.

 • kromozomda meydana gelen 3’lü bağ, bebeklerde hem zihinsel hem de fiziksel gelişimi olumsuz yönde etkiler.
 • Down sendromlu çocuklarda, diğer çocuklara göre kas direnci daha az olur.
 • Fenotipleri açısından, genel itibariyle birbirlerine benzeyen bir yapı gözlenen bu çocuklarda, boylar diğer çocuklara nazaran daha kısa, burun kökleri yassı, gözlerde yukarı doğru şekil alan bir yapı meydana gelir.
 • Down sendromu taşımayan bireylerde birden çok avuç içi çizgisi bulunur. Ancak, down sendromu olan çocuklarda el ayasında tek bir çizgi mevcuttur.
 • Bu genetik rahatsızlığın oluşturduğu en önemli fizyolojik rahatsızlıkların başında kalp rahatsızlıkları ve kalp ile ilgili anormal durumlar gelmektedir.
 • Bu çocuklarda en çok görülen rahatsızlıkların başında da kalp anomalisi gelmektedir.
 • Her ne kadar dış görünüş açısından birbirine benzeyen bir yapı sergileseler de, down sendromlu çocukların karakter yapıları oldukça farklıdır. Öğrenme yetileri, bilgi ve becerileri konusunda oldukça farklılık gösterebilen down sendromlu çocukların hemen hepsinin kendine ait, özel ve onu diğerlerinden ayıran bir duruşu bulunur.

Down Sendromu Belirtileri Nelerdir

 • Down sendromlu çocuklar, sosyal becerileri açısından gelişkindir. Normal şartlarda, bu durumun tam tersi olması beklenir, ancak sosyal becerileri geliştirilebilirdir.
 • Bu çocukları diğerlerinden ayıran en önemli fark, down sendromlu çocukların motor becerilerinin yavaş gelişmesidir. Yani, beynin motor nöronları yeterince işlev yapamaz ve bu nedenle de diğer çocuklara nazaran bilgi ve becerileri daha yavaş gelişir.
 • Bir bebek dünyaya geldiğinde, down sendromlu olsa da olmasa da, gelişim süreci ilk zamanlarda aynı şekilde seyreder. Yani, bebekler doğduklarında uzun süre sadece uyuyarak ve beslenerek geçirir. Birkaç ay sonra, down sendromlu bebekler ile diğer bebeklerin arasında farklılıklar meydana gelmeye başlar.
 • Down sendromlu bebekler, süreç geçtikçe, diğer bebekler kadar güçlü kas yapısı ile motor becerisine sahip olamadığından daha zor bir gelişim sürei geçirebilirler.
 • Down sendromlu bebekler diğer bebeklere nazaran emerken daha hızlı yorulabilirler ve bu nedenle de nefessiz kalabilirler.
 • Kasları diğer bebeklere göre daha az geliştiğinden ve oldukça hassas bir yapıları olduğundan, bebekleri taşırken zorluklar yaşanabilir.
 • Nerdeyse down sendromlu her 4 bebekten 3’ünde, değişen derecelerde işitme kayıpları meydana gelmektedir.
 • Çok büyük bir oranda şaşılık sorunu olan ve göz rahatsızlıkları bulunan down sendromlu bebeklerde iç organları ile ilgili rahatsızlıklar da görülmektedir.
 • Bu bebeklerde sindirim sistemi rahatsızlıkları sıkça gözlemlenirken, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, kas ve iskelet sisteminin zayıf olmasından kaynaklı olarak eklem sorunları yaşanmaktadır.
 • Fizyolojik olarak görülen bu rahatsızlıkların yanı sıra, down sendromlu bebeklerde olumsuz psikolojik etkiler de görüldüğünden, davranış bozuklukları ve uyku apnesi gibi ciddi rahatsızlıklara da rastlanabilmektedir.

Her ne olursa olsun, tüm farklılıklarına rağmen, down sendromlu çocuklar da diğer bebekler gibi özeldir. Sadece diğer bebeklere nazaran daha özel bir ilgi ile yetiştirilmesi gerekir.

DOWN SENDROMU NEDİR

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.