Bakımlı Bayan

Diş Bakımı Doğal Yöntemler

24.04.2020
35
Diş Bakımı Doğal Yöntemler

Günlük diş bakımı marketlerde satılan ürünler kullanılarak yapılmak zorunda değil. Diş bakımı ve diş temizliği için farklı alternatifleriniz bulunmaktadır. Diş fırçası, diş macunu ve diş fırçası haricinde doğal diş bakımı nasıl yapılır yöntemleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Doğal diş bakımı nasıl yapılır?

Dişlerin çürümemesi ve diş etlerinin doğal yapısının koruması için gerekli olan bir durumdur. Diş bakımı yapılmadığı takdirde kısa sürede dişlerde ve diş ara yüzlerinde çürümeler başlar. Bunun haricinde diş taşları oluşumu da gözlemlenir. Diş çürümelerini önlemek için diş bakımı doğal yöntemler kullanılarak yapılabilir.

Diş Bakımı Yapılmazsa Ne olur?

Diş bakımının yapılmaması durumunda diş etlerinde iltihaplanma, dişlerin çürümesi gibi problemlerle karıştırılır. Diş bakımı doğal yöntemler uygulanarak yapıldığında hem çürüklerin oluşmasının engellenmesi ve kimyasal içerikli ürünlerin etkileri en aza indirilmiş olur.

Diş Bakımı Doğal Yöntemler

Diş Bakımı doğal yöntemler;

 • Akasya yaprağı kaynatılıp, balla tatlandırılarak ağız çalkalanır ve bu çaydan içilmeye devam edilirse diş etleri kuvvetlenir.
 • 50 gr. Anason, 500 gr. Su ve 150 gr. Zeytinyağı karıştırılıp su uçana kadar kaynatılır. Kalan yağ süzülüp, saklanır. Bu yağla bebek diş çıkarırken pamukla diş etlerine sürülür, sancısı ağrısı kesilir, diş de çabuk çıkar.
 • Bal dişleri ve diş etlerini temizleyip, parlatan bir macundur. Dişler ve diş etlerini mikroplardan korur, ağızdaki yaraları tedavi eder.
 • Yoğurtla, bal karıştırıp, doğal diş macunu elde edilir.
 • Adaçayı öğütülüp, dişlere sürülerse dişleri beyazlatır.
 • Beşparmak otu kaynatıp, ağız çalkalanırsa diş etleri kuvvetlenir.
 • Erik yaprağı, misvak ve gül ile kaynatılıp, balla tatlandırılarak gargara yapılır ve bu çayın içilmesi diş eti iltihabını giderir.
 • Hurma ve hurma macunu yenirse, diş etlerini kuvvetlendirir.
 • Ispanak yemek, diş çürümesini önler.
 • Karahindiba sütü dişleri temizler.
 • Kavak ağıcı kaynatılıp, ağız çalkalanırsa diş etlerini kuvvetlendirir. Kavak tozu ile dişler ovulursa dişleri parlatır.
 • Kaymak, diş çıkaran çocukların dişlerine sürülürse, dişlerin çabuk çıkmasını sağlar.
 • Balla kaymağı karıştırıp, dişler fırçalanırsa, dişleri temizler ve kuvvetlendirir.
 • Limon, dişleri beyazlatıp, diş etlerini kuvvetlendirir.
 • Misvak, gülsuyu ile ıslatılır, dişlere sürülürse temizlenir.
 • Misvak diş fırçası olarak kullanılırsa, çürümeleri önler.
 • Nar ve kabuğu diş etlerini kuvvetlendirir.
 • Papatya kaynatılıp, gargara yapılır ve içilirse diş iltihaplarını önler.
 • Altın damla sakızı çiğnenirse, diş etleri kuvvetlenir.
 • Kenger sakızı çiğnemesi, diş etlerini kuvvetlendirir.
 • Sarı helile, balla macun yapılıp yemek, diş etlerini kuvvetlendirir.

Diş Beyazlatmak İçin Bitkisel Çözüm

Dişlerimin temizliğine dikkat ediyorum her gün fırçalıyorum ama yinede dişlerimi bembeyaz olmasını sağlayamıyorum ”daha ne yapmalıyım?” diyorsanız işte size bembeyaz dişlere sahip olmak için kolay uygulanan bitkisel çözüm;

 • 1 çorba kaşığı karbonat,
 • 1 çorba kaşığı öğütülmüş adaçayı,

Yarım limon kabuğu rendesini karıştırın ve haftada 2 kez dişlerinizi bu karışımla fırçalayın hemen etkisini gösterecektir.

Diş fırçası yerine ne kullanılabilir

Diş bakımı her insan için çok önemlidir. Bazı kişiler diş fırçası kullanmaktan hoşlanmayabilir. Bunun yerine alternatif olarak kullanılabilecek diş bakımı doğal yöntemler arasında yer alan ”misvak” kullanılabilir.

Çekilen Dişin Yeri Nasıl Çabuk İyileşir?

Diş çektirmek hemen hemen herkesin korkulu rüyasıdır. Çekilen dişin yerinde oluşan boşluk hissi, çekilen diş kaç günde iyileşir düşünceleri ve bunun gibi sorunlar sık sık diş çektirecek olan hastaların başlarına gelen bir durumdur. Çekilen dişin ardından vücut anatomik yapısını devam ettirmek adına bozulan parçasını tamamlamak için sürekli çalışmaktadır. Bu süreçte hem yapıcı hem de yıkıcı adı verilen hücreler çalışmaktadır. Yara bakımına dikkat edilmesi ve vücut direncinin güçlülüğü gibi etkenler çekilen dişin iyileşme hızınıda o derece artıracaktır.

 Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler 

Diş çekimi sonrasında doktorun çekilen dişin yerine geçici süreliğine koyduğu pamuk veya tampon 20-25 dakika boyunca sıkıca ısırılmalıdır. Bu tamponun ısırılması ile dişin çekildiği yerdeki kanama duracaktır ve sağlıklı bir iyileşme gerçekleşmiş olacaktır.

Eğer diş çekimi sonrası kanama durmazsa temiz bir pamuk veya tamponu yarım saat kadar ısırılması gerekmektedir. Diş çekimi yapıldıktan sonrak 24 saatte sigara ve alkol içilmemesi gerekmektedir. Çünkü diş çekimi sonrasında sigara ve alkol kullanılması diş etinin sağlıklı bir şekilde iyileşmesini engelleyecektir.

Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Çünkü çok soğuk ve çok sıcak gıdalar dişin çıktığı yeri tahriş edecektir ve tekrar kanamaya başlayacaktır. Bunun içinde ılık gıdalar tüketilmesi gerekmektedir.

Diş eti kaşıntısı nasıl geçer?

Diş eti kaşıntısı çok yaygın olmamakla beraber, bazı alerjik durumlarda kullanılan alerjik ilaçlar yüzünden, hormonal değişimlerde ve geceleri diş gıcırdatma hastalığı olanlarda ortaya çıkabilen bir durumdur. Ancak dediğimiz gibi bunlar nadir durumlardır.

Diş eti kaşınmasının en yaygın sebebi ise diş eti hastalıklarıdır. Yukarıda saydığımız sebepler ortada yokken sürekli kaşınan diş etleri, diş eti iltihaplarının habercisidir. Bu durumda hemen bir diş hekimine gözükmekte fayda vardır. Sonuçta ne kadar erken fark edilirse o kadar kısa sürede ve kolay tedavi olunur.

Peki, diş eti kaşıntısı nasıl geçer?

Diş eti kaşıntısının tedavisi

Alerjik durumlardan kaynaklanan kaşıntılar, ilaçları bıraktığınız zaman geçecektir. Aynı şekilde diş gıcırdatma hastalığı olanlarda da ancak tedavi olduktan sonra geçer.

Diğer yandan eğer diş eti iltihaplanmanız var ise, erken teşhis durumunda diş taşları temizlenir, daha geç fark edilen durumlarda ise derin bir şekilde dişlerin temizlenmesi gerçekleştirilir, bununla birlikte diş köklerinde yüzey düzleştirmesi yapılır. Bunlar yapıldıktan sonra ve ağızda düzenli bir şekilde hijyen sağlandıktan sonra diş eti kaşınması geçecektir.

Diş eti kaşınmasını önlemek için, ağız hijyeninize fazlasıyla önem vermeniz gerekmektedir.

Diş Gıcırdatma Nedenleri

Vücudumuzda her vitamin ya da mineralin ayrı bir görevi vardır ve her insan uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilen vitaminleri belirli oranda tüketmeli ve eksikliklerinde meydana gelen hastalıklarla ya da rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmamalıdır. Diş gıcırdatma problemi de bu vitaminlerden birinin eksikliğinde ortaya çıkar ve bu nedenle vitaminin belirli aralıklar ile beslenme alışkanlığına dahil edilmesi gerekir. Şimdi diş gıcırdatma hangi vitamin eksikliğinde olur? detaylı bir şekilde göz atalım.

Diş Gıcırdatma Nasıl Önlenir

Diş gıcırdatma probleminin meydana gelmesine neden olan vitamin eksikliği B5 yani panthothenic asit olarak karşımıza çıkar. Enerji üretimi başta olmak üzere metabolizma için gerekli olan B5 vitamini, ayrıca beyin ve sinirler adına oldukça önemli bir konumda yer alır. Cilt ve saçlar üzerinde olumlu etkileri bulunan B5, strese karşı savaş veren vitaminlerden biri olarak karşımıza çıkar.

B5 vitamininin eksikliğinde sadece diş gıcırdatması görülmez. Bunun yanında ayaklarda yanma, topukların hassaslaşması, konsantrasyon eksikliği, kramplar, mide bulantısı, hızlı yorulma, enerjinin azalması, gerginlik ve anksiyete gibi sorunlar da B5 vitamini eksikliğinde ortaya çıkar.

Ayrıca B5 vitamini genel olarak yumurta, böbrek, buğday, karaciğer, domates, fasulye, ceviz, fıstık, avokado, baklagiller ve mantar gibi gıdalarda bulunur. Eksikliğin hissedilmemesi için beslenme sırasında bu yiyeceklerden en az birinin tüketilmesi ve bu durumun alışkanlık haline getirilmesi önemli bir husustur.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.