Bakımlı Bayan

Cilt Sağlığı ve Beslenme

24.04.2020
77
Cilt Sağlığı ve Beslenme

Neler yiyip, neler içtiğinizin cilt sağlığı ve güzelliği için büyük önemi olduğunu biliyor musunuz?

-Tabii ki en başta yaşam kaynağımız su… Bol su içmek cilt sağlığı için çok önemlidir. Cildin kuru kalmasını içerden önler ve cilde parlaklık kazandırır. Ayrıca, içmenin yanı sıra yüzünüzü bol suyla sık aralıklarla yıkarsanız, tazeliğini korumuş olur, nem kazandırırsınız.

Tam buğday ekmeği, B vitamini olarak zengin olduğundan cildinize son derece faydalıdır. Deri hücrelerinin canlı kalmasını sağlar.

-İçinde C vitamini bulunan meyve ve sebzelercildinize canlılık ve parlaklık kazandırır. Cildinizi yeni ve taze bir görünüme kavuşturur.

Keten tohumufındık ve avokado cildinize faydalı diğer yiyeceklerden birkaçı. Bu yiyeceklerde yine cildinizin canlılığı için faydalı olacaktır.

Balık… Balık yemek sağlığınız için çok önemli biliyorsunuz. Özellikle de içindeki fosfor sayesinde…Somon balığı yemek ise sağlığınızın yanı sıra cilt sağlığı için de yararlı. Bu balığın içindeki yağ cilt hücrelerinizi yeniliyor.

-Cilt güzelliğiniz için en önemli öğünün kahvaltı olduğunu biliyor musunuz? Yulaf, buğday, bal hepsi de cildi içten koruyarak, dış etkenlere karşı direncini artırıyor. Eğer klasik bir Türk kahvaltısı yerine yulaflı, pirinçli ve buğdaylı bir hazır yiyecek tercih ediyorsanız, size iyi bir haberimiz var. Özellikle yulaf gevreğini süt veya yoğurtla karıştırıp yerseniz cildiniz için çok faydalı bir şey yapmış olursunuz. Ayrıca, daha önce de dediğimiz gibi buğdayın B vitamini zenginliği yine cildinize canlılık ve sağlık verecektir.

Pirinç… Pirinç B1 ve B2 vitaminleri açısından çok zengindir. Ayrıca, kalsiyum, fosfor ve potasyum gibi minaralleri de içinde barındırıyor. Bunların faydası mı ne? Cildinizde oluşan lekelerin azalmasını sağlıyor ve canlılık veriyor.

Süt kemikler için faydalı olmasının yanı sıra cilt sağlığı için de önemli ve pürüzsüz bir cildiniz olmasını sağlıyor. Sütü içmenin yanı sıra sütle yüzünüzü yıkarsanız da olumlu sonuçlar alacağınız kesin. Roma döneminde yapılan süt banyolarını hatırlayın!

Portakal ve özellikle de sabah kahvaltıda içeceğiniz portakal suyu, içeriğindeki C vitamini sayesinde cildinizin hücrelerini onarır ve dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

-Cilt güzelliğiniz için günde 1 havuç yiyin. Havuç sayesinde cildiniz kurumayacak ve doğal bir nem kazanacak. Ayrıca, yaz aylarında sağlıklı bronzlaşmanıza da yardımcı olur.

-Salatalığın cilt sağlığı için önemli olduğunu bir çok insan bilir. Salatalıkla yapılan cilt maskeleri oldukça yararlıdır. Çünkü salatalığın içinde A, B, C vitamini olduğu gibi fosfor, demir ve magnezyum da vardır. Bu da cildinize canlandırıcı ve yumuşatıcı bir etki yapar.

Ananas da cilt için çok yararlı bir meyve. Özellikle de cildinizdeki lekelenmeyi önlüyor ve lekeleri azaltıyor, parlaklık kazandırıyor.

-Kahvenin çoğu sağlığınız ve cildiniz için tabii ki zararlı. Ama günlük dozajında içeceğiniz kahve içerindeki kafein sayesinde cildiniz toksinlerden arınır ve cilt şişkinliği önler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.