Bakımlı Bayan

Büyük Sivilceler Nasıl Geçer?

25.04.2020
185
Sivilce insan toplumunun baş belası sayılabilecek cilt sorunlarının lokomotifidir. Sivilce oluşumu dış ortamın etkilerinden ziyade vücudumuzun oluşturduğu yüksek oranda yağ üretiminin ortaya neden olduğu bir problemdir. Hormonal dengesizlikler ve dış etkilerin birleşimi büyük sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Yazımızın ilerleyen dizelerinde büyük sivilceler nasıl geçer, büyük sivilce neden çıkar, büyük sivilceler nasıl kapatılır sizlere bahsedeceğiz. Bunların yanı sıra büyük sivilceler için doğal çözümler, büyük sivilceler için maske konu başlıklarımız içerisinde yerini alacak. Ayrıca büyük sivilceler için ne yapmalıyız, büyük sivilceler için ilaç var mı bu konulara değineceğiz.

Büyük Sivilceler Neden Çıkar?

Vücudumuzda cildimizin alt tabakalarında yağ bezeleri bulunur. Bu bezeler kıl köklerinin etrafında bulunur ve dışarıya açılan kanalları vardır. Büyük sivilceler bu kanalların tıkanması sonucunda meydana gelir. Bu yağ bezeleri cildimizi koruyan ”sebum” adı verilen yağ kıvamında madde salgılar. Bu sıvı tıkanmış gözeneklerden çıkamayacağı için o bölgede birikir. Bedenimiz ölü hücrelerin dışarı atılmasını da bu kanallar sayesinde gerçekleşir. Tıkalı olan kanallardan çıkamayan hücreler yağ ile birlikte birikmeye başlar.Bu tıkanıklık o bölgede bakteri oluşumuna zemin hazırlar ve cildin tepki vermesi sonucu iltihaplanma sonucu büyük sivilce çıkmasına neden olur. Büyük sivilce oluşumunda tek bir faktör etkili değildir. Birkaç olumsuz faktörün bir araya gelmesiyle sivilce oluşur. ”Propionibacterium acnes” adı verilen bakteri vücudumuzda bizimle beraber yaşamını devam ettirir. Bu bakterilerin sayısında artış olursa büyük sivilceler kendini göstermeye başlar. Büyük sivilce nasıl geçer sorusundan önce büyük sivilceler neden çıkar bu konu hakkında bilgi sahibi olmak daha faydalı olacaktır. Ebeveynlerde sivilce ve ”acne ” oluşumunun gözlemlenmesi çocuklarda görülme olasılığını artırır. Diğer bir faktör hormon dengesizliği sonucu oluşan sivilcelerdir. Genelde insanlar hormonal sivilce bitkisel tedavi edilir mi, sivilce için hangi tahliller yapılmalı gibi sorularla karşılaşmak mümkün. Bu saydığımız faktörlerin dışında böbrek üstü bezlerin salgılamış olduğu androjen gurubuna mensup hormonlar gelir. Büyük sivilceler çıkmaya başlamışsa androjen hormonu ya çok artmıştır ya da cildiniz bu hormona karşı tepki göstermiştir. Androjen hormonu nasıl azaltılır bu yazımızda bahsetmeyeceğiz fakat ileri ki günlerde paylaşımda bulunabiliriz. Çok sık terleyen bir insansanız sivilce oluşumuna elverişli bir cildiniz varsa bu durum büyük sivilcelerin çıkmasına zemin hazırlar. Güneş ışığı iyileşmede size yardımcı olacaktır fakat fazla güneş ışığına maruz kalmak cildinizde leke oluşumuna neden olabilir. Stres ve endişe sivilce çıkmasında büyük etkisi vardır. Özellikler ergenlik dönemindeki öğrencilerin sınav dönemlerinde sivilcelerinde artış gözlenir.

Büyük Sivilceler Nasıl Kapatılır?

Büyük sivilceleri kapatmak için kozmetik ürünleri kullanmak çok mantıklı değildir. Sivilce için makyaj malzemesi kullandığınızda gözenekler kapanacak ve normalde küçük sivilceler kısa sürede büyük sivilcelere dönüşecektir. Bunun yerine sivilce bandı kullanmak çok daha iyi bir seçim olacaktır. Özel bir davet almışsanız ve mutlaka gitmeniz gerekiyorsa yüzdeki sivilceler çok fazla değilse sivilceli kısımlara sivilce bandı kullanmak diğer kısımlara makyaj uygulaması yapmak daha uygun olacaktır. Bir gecelik özel davet uzun süre büyük sivilce sorunu yaşamanıza neden olmasın.
Sivilceler genelde yağlı cilt tipine sahip kişilerde daha çok görülür. Gün içerisinde oluşan yağlanmayı gidererek normale getirmelisiniz. Bunun için yağ oranını dengeleyici ürünler kullanmalısınız. Günlük hayatınızda çantanızda yüz temizleme mendili bulundurmayı ihmal etmeyin.

Sivilce Nasıl Patlatılır?

Özellikle ergenlik döneminde yaşanan hormonal dengesizlik büyük sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Bu dönemlerde karşı cinse olan bakış açısı da değişime uğramaktadır. Bu dönemde çıkan sivilceleri patlatma eğilimi oluşmaktadır. Sivilce nasıl patlatılır bu durum çok fazla önerilen bir şey değildir. Var olan sivilceyi sıkmak daha kötü sonuçlar doğurabilir. Sivilce söndüğünde ilk etapta bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Sivilce nasıl patlatılır gibi bir eğilime girmeyin sivilcelerin artmasına ve sonrasında sivilce izi kalmasına neden olabilirsiniz. Dahası iyileşme gecikebilir.

Büyük Sivilceler İçin Doğal Çözüm

Büyük sivilce sorunu yaşıyorsanız eczanelerden oluşumları kurutmak yönelik büyük sivilceler için ilaç alabilir, en uygunu ise bir dermatologdan yardım almak olacaktır. Büyük sivilceler için doğal çözüm yolları işinize yarayan teknikler arasında. Doğal yöntemleri tercih eden kişiler için aşağıdaki öneriler sorunlarınızla başa çıkmakta yardımcı olabilir. Büyük sivilceler için karbonat: Karbonat büyük sivilcelerin kurutulmasında çok etkilidir. Karbonat özellikle cildimizi çok iyi temizlediği gibi ölü derilerin yok edilmesinde yardımcı olur. Temizlenen cilt derisi sivilce oluşma riskini en aza indirir. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta karbonatın cildi tahriş edici özelliğini göz ardı etmemek. Sivilce için karbonat kullanırken dozajını ve miktarını çok iyi ayarlamalısınız. 1-2 çay kaşığı karbonat 1 bardak suya atılarak iyice karıştırılır. Hazırladığınız karışımı pamuk yardımıyla yüzünüze sürebilirsiniz. Uygulamayı sadece sivilce üzerine yapmakta yeterli olacaktır. Büyük sivilceler için limon suyu: Bilindiği üzere asitli yapısıyla limon suyu sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olur. Bu özelliğinin yanı sıra cildinizdeki lekelerinde azalmasını sağlar. Limon suyu cilt bakımında çok sık kullanılan doğal bir yöntemdir. Hazırladığınız limon suyunu sivilcelerin zerine sürerek 15-20 dakika bekletiniz. Sivilce kurutma için ideal yöntemlerden biridir. Daha sonra yüzünüzü durulayın.
Önemli Not: Limon suyu çok hassas cilt yapısına sahip kişiler için önerilmez. Sivilce için limon kullandığınızda güneşte uzun süre durmayın lekelenmelere sebep olabilir.
Büyük sivilceler için Aleo Vera: Doğal tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise aleo vera olarak bilinir. Bu yönten sadece sivilcelerin iyileşmesiyle kalmıyor sonrasında oluşabilecek sivilce izlerinin giderilmesine de yardımcı oluyor. Her gün gece yatmadan önce yüzünüze Aleo Vera jeli sürün ve sizde bu mucizeden faydalanın. Büyük sivilceler için Çay ağacı yağı: Sivilce tedavisinde kullanılan en etkili doğal yöntemlerden bir tanesidir. Sivilce oluşan bölgeye sürün ve en az 10 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayarak temizleyin. Büyük sivilceler için elma sirkesi: Elma sirkesi hem anti oksidan hemde mükemmel bir doğal temizleyicidir. İnsan sağlığına özen gösteren bazı sanayi firmaları doğal temizleyici olarak elmadan üretilen temizleyiciler kullanmaktadır. Hem çok mükemmel bir temizlik sağlar hemde cildinizi yumuşatır. Elma sirkesini sulandırarak sivilcelerin üzerine sürün ve 15 dakikadan fazla olmayacak şekilde bekletin. Elma sirkesini direkt olarak yüzünüze uygulamayın aşındırıcı etkisi yüksektir zararlı olabilir. Büyük sivilceler için gül suyu: Sivilce silme konusunda gül suyu etkili bir yöntemdir. Günde 2 defa gül suyunu sivilcelerin üzerine sürebilirsiniz. Düzenli uygulamalarda gözenekleri sıkılaştırdığı gözlenmiştir.

Büyük Sivilceler İçin Maske Önerileri

Büyük sivilceler için ne yapmalıyız her şeyi denedim fakat çözüm bulamadım diyenler vermiş olduğumuz sivilce maskesi önerilerini deneye bilir. Bu yöntemler herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Sivilce için ne yapılır bu konu hakkında yardımcı olmak açısından derlemiş olduğumuz bu maskeleri denemenizde fayda var.

Büyük Sivilceler İçin Yulaf Maskesi

Yulaf maskesi yağlı cilt tipi olanlar için çok uygundur. Özelliği gereği ciltte biriken fazla yağı alır. Bir kap içerisine aldığınız bir miktara yulafa ( sivilce oranına göre siz belirleyin) yavaş periyotlarda su ekleyerek hamur kıvamına getirin. Bu karışımı yüzünüz ve boyun kısmınıza sürebilirsiniz. 30 dakikadan fazla olmayacak şekilde bekletin. Sonrasında ılık su ile durulayın. Bu yöntemi haftada 2 defa uygulamak uygun olacaktır.

Büyük Sivilceler İçin Yoğurt Maskesi

2 yemek kaşı yoğurt bir kap içerisine koyulur. İçerisine 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Bir limonun yarısını bu karışımın içine sıkın. Güzelce karıştırın. Yoğurt maskesini yüzünüze sürmeden önce iyice temizleyin. Yüzünüze iyice sürün ve 30 dakika bekletin. Sonrasında yüzünüzü ılık suyla yıkayıp kurulayın. Yoğurt maskesi kullananlar sonrasında mutlaka nemlendirici sürmelidir.

Büyük Sivilceler İçin Asprin Maskesi

Cilt tipinize gore hazırlayacagınız asprin maskesi olu derilerin atilmasina da yardimcı olur. 4 adet asprin bir kap icerisinde güzelce ezilir. Toz halindeki asprine 1 çay kaşığı bal ve 4 damla limon suyu ekleyin. Kuru bir cildiniz varsa artı malzeme olarak 1 cay kaşığı zeytinyağı ekleyin.Tüm cilt maskelerinde olduğu gibi önce yüzünüzü güzelce tamizleyin. Göz ve dudak bölgesine sürmeyiniz. Yüzünüze ve boyun bölgesine özenli bir biçimde sürün. Bu uygulamayı sadece oluşan sivilcelerin üzerine sürebilirsiniz. Asprin maskesi yüze uygulanırken parmaklarınızla masaj yaparsanız ölü derileri de yok etmiş olursunuz. Limon içerisindeki asetik özellik yüzünüzde hafif bir yanmaya neden olabilir. Normal cilt yapısına sahipseniz 15-20dakika kuru cilt yapıniz varsa 10 dakika bekleyiniz. Uygulamayı gerçekleştirdikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Son olarakyapmanız gereken uygun bir nemlendiriciyi yüzünüze sürmek. Asprin maskesi büyük sivilceleri yok etmek için kullanılırken diğer taraftan sivilce oluşumunu engellemektedir.

Büyük Sivilceler İçin Papatya Maskesi

Bir avuç papatya ile hazırlayacağınız bu kür sivilce kurutma konusunda yardımcı olabilir. Büyük sivilce kurutma için bir avuç papatyayı 6 su bardağı suyun içine atın ve iyice kaynatın. Soğumasını bekleyin. Elinize aldığınız havluyu bu suya batırın ve yüzünüze bastırın. Bu işlemi 15 dakika devam ettirin. Yüzünüzü güzelce yıkayın ve kurulayın. Son olarak bebek pudrasını yüzünüze sürerek fazla yağ ve nemi yüzünüzden alarak dengelemeyi sağlayın.

Büyük Sivilceler İçin Limon Kolonyası Kürü

Neredeyse her gün uygulayabileceğiniz bu doğal yöntemle sivilcelerden kurtulmanız mümkün. Öncelikle bir avuç kadar ada çayına ihtiyacınız olacak. Yarım bardak limon kolonyasına ada çayını atarak 2 gün serin bir yerde bekletin. Bekleme süresi bittiğinde pamuk ya da temiz bir bezle sivilcelerin üzerine sürün. 10- 15 dakika arası bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla güzelce yıkayın. Sizlere bu yazımızda büyük sivilceler nasıl geçer, büyük sivilce kurutma ve büyük sivilce için doğal yöntemler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sozlerde deneyimlerinizi ve sivilce sorunlarınızı yorum bölümunden bizimle paylaşabilirsiniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.