Bakımlı Bayan

Burçlara Göre Diyet

24.04.2020
60
Burçlara Göre Diyet

Sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz burçlara göre diyet nasıl olmalı incelemeye aldık. Her burcun kişisel özelliklerde olduğu gibi diyet konusunda da farklılıkları vardır. Kimi burç diyet yapmayı çok sever ancak kilo veremez, kimi burç diyet yapmadan kilo verebilir, kimi burç hiç diyet yapamaz..

İşte bu yazımızda tüm burçların diyet ile aralarının nasıl olduğunu anlatacağız. Sizde burcunuza göre diyet ile aranızın nasıl olduğunu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Burçlara göre diyet Nuray Sayarı tarafında incelemeye alınmıştır. Burçlara göre nasıl diyet yapmalı yazımızda detaylı olarak ele aldık.

Burçlara Göre Diyet Nuray Sayarı

Burçlara Göre Diyet Listesi

Koç Burcu Diyet

Koç Burcu Nasıl Diyet Yapmalı

Şık giyinen ve moda ile yakından alakalı olan kişilerdir. Enerjik kişilikleri olmaları sayesinde aşırı kilolu değildirler. Ayrıca yemeği içmeyi de severler bu yüzden diyet yapma ile pek bağdaşamazlar.Ayrıca sabırsız insanlardır ve abur cubur tüketmeyi de severler. Koç burcu kişiler özellikle C vitamini tüketmelidirler. Vücudu dinç ve zinde tuttuğu için koç burçlarının enerjik yapılarını korumalarına yardımcı olacaktır.

Ananas, portakal, elma, mango, şeftali, böğürtlen, muz, brokoli, soya fasülyesi, greyfurt gibi sebze ve meyvelerde lahana, kırmızı biler, dana eti ve ciğer gibi gıdalarda C vitamini bulunur.

C Vitamini dışında ise ; 

P vitamini içeren kuşburnu, taze erik, kiraz, üzüm çeşitleri, maydanoz.

İçerisinde Demir olan Et, balık, yeşil sebzeler, yumurta, karahindiba, soğan.

A Vitamini içeren yumurta, süt, tereyağı, peynir, biber salatalık, hurma, kestane, böğürtlen ve badem.

B1 Vitamini için soya fasülyesi, fıstık, maya, et ve rafine edilmemiş pirinç.

B12 Vitamini için ise süt, yumurtanın sarısı ve sakatat tüketmeleri Koç Burçlarının faydasına olacaktır.

Boğa Burcu Diyet

Boğa Burcu Nasıl Diyet Yapmalı

Boğa burcu kişiler günlük yaşantılarında çok aktif kişiler olmadıkları için kilo almaya elverişli yapıları var. Boğazlarına düştün olmaları ve diyet yapmaktan hoşlanmamaları boğa burcu kişileri aşırı kilolu yapıyor.Daha çok hayvansal ürünler tüketen boğa burçları güzel kurulmuş bir sofraya asla hayır diyemezler. Boğa burçlarında Venüs önemli yer almaktadır. Öncelikle size önereceğimiz besinleri alırken doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Boğa burcu kişilerin yapması gereken ilk iş mineral ve vitamin dengesini sağlamaktır.Venüs ters açıya geldiği zaman boğa burcu kişilerin aldıkların karbonhidratlar yakılamaz ve vücut onları direk yağa dönüştürür.

A,K,E vitamini içeren, bakır, çinko ve iyot içeren besinleri yemeye özellikle dikkat etmelisiniz.

A Vitamini İçeren Besinler ; Portakal, ıspanak, mango, muz, yumurta, süt, peynir, papatya, bamya, yeşil yapraklı tüm sebzeler ve et türleri.

K Vitamini İçeren Besinler ; Yeşil yapraklı sebzeler, yulaf, süt ve domates.

E Vitamini İçeren Besinler ; Patates cipsleri, fındık ve tuzlu fıstıklar vücuttaki E vitaminini eksilttiği için tüketiminden kaçınılmalıdır.Bitkisel yağlar, süt, tereyağı, peynir ürünleri ve kahverengi pirinç tüketimi faydalıdır.

Bakır İçeren Besinler ; Deniz ürünleri, badem, ciğer ve kuşkonmaz.

İyot İçeren Besinler ; Deniz ürünleri, kuşkonmaz, havuç, ıspanak, bezelye, sarımsak ve iyotlu tuzlar.

Çinko İçeren Besinler ; Deniz ürünleri, buğday tohumu, kestane, limon  tavuk, kuru maya ve soğan. Boğa burcu yukarıdaki vitaminleri doktor onayını aldıktan sonra kullanabilir.

İkizler Burcu Diyet

İkizler Burcu Nasıl Diyet Yapmalı

Enerji ve hareketli yaşam tarzını benimsedikleri için kilo sorunları yoktur.Aynı türden besinleri tüketmeleri gereken diyet programlarından nefret ederler. Seri hazırlanan yemekleri tercih ederler ve gün içerisinde abur cubur yemeyi çok severler. Buna rağmen yedikleri her şeyi kolay bir şekilde yakma özellikleri vardır.

B1, B6, B12, B15 Fosfor, magnezyum, mineraller, potasyum, bira mayası gibi vitaminleri tüketmeleri ikizler burcunun yararına olacaktır.

Mineraller sayesinde vücudumuza aldığımız kalsiyum miktarını dengeliyoruz ve dengelediğimiz bu kalsiyumu en iyi şekilde kullanabilmek için magnezyum, fosfor ve C vitamini takviyesi yapıyoruz.

Örnek vererek açıklamamız gerekirse kalsiyum olan herhangi bir besin tüketmeden 30 dakika önce içerisinde C vitamini olan portakal tüketirsek aldığımız kalsiyum  vücutta tutulacaktır.

Ayrıca ikizler burcu D vitamini almak için en doğal yöntem olan güneş ışığı,

Kalsiyum için süt ürünleri, Fosfor için, balık ürünleri ve yumurta,

Magnezyum için portakal, bezelye, yeşil yapraklı sebzeler, deniz ürünleri ve hindistan cevizi tüketilmelidir.

B1 vitamini için fıstık, et, maya, soya fasülyesi ve rafine edilmemiş pirinç,

B6 vitamini için tahıllar, muz ve yeşil yapraklı sebzeler,

B12 vitamini için ciğer, süt, sakatat ve yumurtanın sarısı.

Yengeç Burcu Diyet

Yengeç Burcu Nasıl Diyet Yapmalı

Bünyeleri kilo almaya elverişlidir.Enerjik bir yapıya sahip olmadıkları için yediklerini hemen yakamıyorlar. Ayrıca mideleri çok hassastır bu yüzden sık sık hazımsızlık problemi yaşarlar.Sporu sevmezler ancak yemek yapmayı ve yeni lezzetler yaratmayı çok severler. Tüm günlerini yemek yaparak geçirebilirler. Aşçılığı çok iyidir ve tencerede pişen yemekleri çok severler.

B2 vitamini, balık, süt, peynir, yumurta, salata, deniz ürünleri, badem ve lifli sebzelerden alabilirler.

B6 vitamini, tahıl, muz ve yeşil sebzelerden.

Potasyumu ise, kavun, karpuz, kiraz, erik, muz, salatalık, domates, soya fasulyesi, ıspanak ve kirazdan alabilirler.

Germanyum vitaminini ise, aloa vera, sarımsak ve gingseng’den alınabilir.

Yengeç burcu yukarıdaki vitaminleri alarak daha sağlıklı bir yaşam sürebilir.

Aslan Burcu Diyet

Aslan Burcu Nasıl Diyet Yapmalı

Evde yemek alışkanlıkları yoktur, günlerinin çoğunu dışarıda sosyal bir şekilde geçiren aslan burçlarıiyi çalışan bir metabolizmaya sahiptirler.Spor yapma konusunda da isteklidirler. Aslan burçları vücutlarında vitamini dengeleyebilmek için A, B1, B5, B12, B15 ve vücutlarında mineral dengesi için manganez, folik asit, klorofil, ko-enzin, iyot ve Q10 oranlarını kontrol etmeli uygun seviyeye getirmelidirler.

A Vitamini içeren;  balkabağı, ciğer, kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, bamya, peynir, süt, tereyağı, balık yağı, muz ve avakado gibi besinler tüketilmedir.

B1 Vitamini içeren; Soya fasulyesi, kırmızı et, rafine olmamış pirinç ve maya tüketilmelidir.

B5 Vitamini içeren ; Baklagillerin tamamı, soya fasulyesi, yumurtanın sarısı gibi besinler tüketilmelidir.

B12 Vitamini içeren ; Yumurtanın sarısı, tüm sakatatlar ve süt tüketilmelidir.

B15 Vitamini içeren ; Susam, rafinesiz tahıl ürünleri, kahverengi pirinç ve bira mayası tercih edilebilir.

Manganez içeren ; Buğdaydan yapılan ürünler, kestane, hurma, muz, yeni mahsul yeşil biber, yeşil yapraklı sebzeler, badem ve böğürtlen gibi besinler tüketilebilir.

Folik Asit içeren ; Mısır, sakatatların tümü, yeşil sebzeler, meyveler ve bira mayası folik asit için tercih edilebilir.

Klorofil içeren ; Lifli ve yeşil yapraklı her türlü sebze klorofil ihtiyacı için tüketilebilir.

Ko-Enzim içeren ; Bazı deniz ürünleri, koyu yeşil sebzeler, fındık ve kepekli tahıllardan yapılmış ürünleri tüketmeleri yararlı olacaktır. Aslan burçları sağlıklı beslenme için dengeyi sağlamak şartı ile yukarıdaki besinleri tüketebilirler.

Başak Burcu Diyet

Başak Burcu Nasıl Diyet Yapmalı

Başak burçları hem yemeyi seviyorlar hemde spor ve diyet yapmayı. Çok fazla kilo problemi olmayan başak burçları gerektiğinde çok sıkı bir diyete girip başarıyla diyetini uygulayabilme özelliğine sahiptir.Daha çok ev yemeklerini ve meyveleri çok severler.

B1 Vitamini içeren; Soya fasulyesi, kırmızı et, rafine olmamış pirinç ve maya tüketilmelidir.

B5 Vitamini içeren ; Baklagillerin tamamı, soya fasulyesi, yumurtanın sarısı gibi besinler tüketilmelidir.

B12 Vitamini içeren ; Yumurtanın sarısı, tüm sakatatlar ve süt tüketilmelidir.

B15 Vitamini içeren ; Susam, rafinesiz tahıl ürünleri, kahverengi pirinç ve bira mayası tercih edilebilir.

Forsor içeren ; Et, balık, yumurta ve fırınlanmış patates tüketilmelidir.

Potasyum içeren ; Özellikle karpuz ve kavun sonrasında salatalık domates, soya fasulyesi, ıspanak, elma, hardal tohumu ve kiraz tüketilmesi önemlidir. Başak burcu kişiler yukarıdaki vitaminleri ve benzerlerini tüketmelidirler.

Terazi Burcu Diyet

Terazi Burcu Nasıl Diyet Yapmalı

Yemek yemeyi çok seviyorlar ve çok hareketli olmadıkları için çok çabuk kilo alabiliyorlar. Genç yaşlarda spor yapmayı seviyorlar ve kilolarını kontrol altına alabiliyorlar ancak ileri ki yaşlarda spor yapmadıkları için ve boğazlarından kısmadıkları için kilo alıyorlar.Ayrıca düğün ve davet tarzı yerlere gidip yemek yemeyi çok seviyorlar.

Her türlü deniz ürünü, iyot içeren tuzlar, domates, ıspanak, sarımsak, bezelye, soğan, havuç ve kuşkonmaz tüketebilirsiniz.

Ayrıca A vitamini almanız lazım. Onun için süt, balık yağı, yeşil sebzeler, portakal, tereyağı, peynir, ananas, bal kabağı, bamya, ıspanak, kırmızı et ve ciğer türlerini tercih etmelisiniz.

Vitamin E içeren; Patates cipsleri, fındık ve tuzlu fıstık türü besinler vücuttaki E vitaminini yok ettiği için kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Klorlu maddeler ile kaplı bir şekilde hazırlanan bu maddeler E vitamini ihtiyacınızı arttırarak vücudunuza zarar verir.

Vitamin K içeren ; Domates, havuç, yulaf, yeşil yapraklı sebzeler ve süt tüketilmelidir.

Çinko içeren; Her türlü deniz mahsulü, bal, limon, her türlü sebze, havuç, kuru maya, buğday tohumu ve kestane tarzı besinler tüketilmelidir. Terazi burçları sağlıklı ve formda bir yaşam için yukarıdaki besinleri kullanmalıdır.

Akrep Burcu Diyet

Akrep Burcu Nasıl Diyet Yapmalı

Çok güçlü bir bünyeye sahip olan akrep burçları sporu çok sever.Her türlü besini tüketmekten kaçınmayan akrep burçları iyi çalışan metabolizmaları sayesinde kilo almazlar ve yediklerini hızlıca yakarlar.

B2, B7, Fosfor, Kalsiyum, Biotin ve Potasyum vitaminleri bulunan besinleri tüketmeleri akrep burçlarının yararına olacaktır.

B2 içeren besinler ; Lifli sebzeler, peynir ve ürünleri, süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri, tavuk ve tavuk ürünleri ve sakatatlar.

B7 içeren besinler ; Tahıl, muz ve yeşil yapraklı sebzeler B7 vitamini için en iyi tercih olacaktır.

Fosfor içeren besinler ; Fırında pişirilmiş patates, et, balık ve yumurta fosfor almanız için aradığınız besinlerdir.

Kalsiyum içeren besinler ; Her türlü süt ve süt ürünleri, kırmızı et özellikle kemikli olursa daha iyi olur, portakal, yoğurt, ceviz, bamya ve brokoli kalsiyum için aranan besinlerdir.

Biotin içeren besinler ; Midye biotin içeren besinlerin en başında gelmektedir.Bunun yanında et ve baklagiller gibi besinleri tüketerek de biotin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Potasyum içeren besinler ; Kiraz, patates, elma, kavun, karpuz, hardal tohumu, salatalık ve ıspanak potasyum için aranan besinler arasındadır.

Yay Burcu Diyet

Yay Burcu Nasıl Diyet Yapmalı

İyi çalışan bir metabolizmaya sahip oldukları için kolay kolay kilo almıyorlar.Aktif kişiler oldukları için sürekli bir şeyler atıştırıyorlar.Diyet yapmayı sevmiyorlar ancak sportif bir yapıya sahipler. İleri ki yaşlarda kilo alsalar da bu sadece kalça bölgesinde oluyor.

Ayrıca dünya mutfağını çok severler ve yeni tatlara her zaman açıktırlar. B2, B5, B6, B12, B15 ve E, F bulunan besinleri tüketerek vitamin dengesini sağlayabilirler.

B2 vitamini içeren ; Balık, süt, peynir, yumurta, salata, deniz ürünleri, badem ve lifli sebzelerden alabilirler.

B5 Vitamini içeren ; Baklagillerin tamamı, soya fasulyesi, yumurtanın sarısı gibi besinler tüketilmelidir.

B6 vitamini içeren ; Tahıl, muz ve yeşil sebzelerden.

B12 Vitamini içeren ; Yumurtanın sarısı, tüm sakatatlar ve süt tüketilmelidir.

B15 Vitamini içeren ; Susam, rafinesiz tahıl ürünleri, kahverengi pirinç ve bira mayası tercih edilebilir.

Diyet yaparken alınan GLA (Gamma Linoleik Asit) zayıflama konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Yağların eritilmesi konusunda çok fayda sağlar.GLA’yı çuha çiçeği yağı olarak aktarlardan temin edebilirsiniz.Yay burçları vücudunuzdaki mineral dengesini korumak için ise balık, kuşkonmaz, et, badem, ceviz, yumurta sarısı, bitkisel kaynaklı yağlar,  ay çiçek çekirdeği ve kakao tüketilebilecek besinler arasında yer almaktadır.

Oğlak Burcu Diyet

Oğlak Burcu Nasıl Diyet Yapmalı

Çok hareketli bir yaşam sürdükleri söylenemez ancak ilginç bir şekilde kilo almıyorlar. Kemik yapıları oldukça güçlüdür.Oğlak burcu kişiler çok çalışmayı sevdikleri için yemek düzenleri yok gibi bir şey.Ayak üstü atıştırmayı seviyorlar ve düzenli yemek alışkanlıkları yok.

Kalsiyum içeren besinler ; Her türlü süt ve süt ürünleri, kırmızı et özellikle kemikli olursa daha iyi olur, portakal, yoğurt, ceviz, bamya ve brokoli kalsiyum için aranan besinlerdir.

Bunu haricinde bol bol meyve tüketmeleri oğlak burçlarının yararına olacaktır. Bir diğer uyarım ise yemekleri düzene sokarak yesinler yoksa ileri ki yaşlarda kilolar ile başları dertte.

Kova Burcu Diyet

Kova Burcu Nasıl Diyet Yapmalı

Metabolizmaları çok hızlı çalışıyor ve yediklerini çok çabuk yakabiliyorlar.Diyet yapmayı pek sevmiyorlar ancak spor yapmayı seviyorlar ve sürekli bir egzersiz programları vardır. B1, B6, B12 ve B15 vitaminlerini barındıran besinleri tüketmeleri faydalı olacaktır.

B1 Vitamini içeren ; soya fasülyesi, fıstık, maya, et ve rafine edilmemiş pirinç.

B6 vitamini içeren ; Tahıl, muz ve yeşil sebzelerden.

B12 Vitamini içeren ; Yumurtanın sarısı, tüm sakatatlar ve süt tüketilmelidir.

B15 Vitamini içeren ; Susam, rafinesiz tahıl ürünleri, kahverengi pirinç ve bira mayası tercih edilebilir. D Vitamini için en doğal yöntemlerden olan güneş ışığından faydalanmalıdırlar.

Fosfor içeren besinler ; Fırında pişirilmiş patates, et, balık ve yumurta fosfor almanız için aradığınız besinlerdir.

Kalsiyum içeren besinler ; Her türlü süt ve süt ürünleri, kırmızı et özellikle kemikli olursa daha iyi olur, portakal, yoğurt, ceviz, bamya ve brokoli kalsiyum için aranan besinlerdir. Kova burçlarıyukarıdaki besinleri kullandıklarında daha sağlıklı ve fit vücutlu bir yaşama kavuşacaklardır.

Balık Burcu Diyet

Balık Burcu Nasıl Diyet Yapmalı

Çok sıradan bir yaşam süren balık burçları hareketsiz oldukları için kilo almaya elverişlidirler. Uyku düzenleri olmadığı için ve çok uyudukları için çok kilolu olabiliyorlar.Duygusal boşluğa düştükleri zaman kilo alma hızları artmaktadır.

B1 Vitamini içeren ; soya fasülyesi, fıstık, maya, et ve rafine edilmemiş pirinç.

B2 vitamini içeren ; Balık, süt, peynir, yumurta, salata, deniz ürünleri, badem ve lifli sebzelerden alabilirler.

B6 vitamini içeren ; Tahıl, muz ve yeşil sebzelerden.

B12 Vitamini içeren ; Yumurtanın sarısı, tüm sakatatlar ve süt tüketilmelidir.

Fosfor içeren besinler ; Fırında pişirilmiş patates, et, balık ve yumurta fosfor almanız için aradığınız besinlerdir.

Kalsiyum içeren besinler ; Her türlü süt ve süt ürünleri, kırmızı et özellikle kemikli olursa daha iyi olur, portakal, yoğurt, ceviz, bamya ve brokoli kalsiyum için aranan besinlerdir.

Balık burcu kişiler yukarıda saydığımız besinleri tüketirlerse kilo almaları bir nebzede olsa azalacaktır. Ayrıca uykularını düzene sokmaları ve duygularını kontrol altına almaları kendi yararlarına olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.