Nemlendirici Saç Bakım Maskeleri

Nemlendirici Saç Bakım Maskeleri
16 Mart 2018 tarihinde eklendi, 10 kez okundu.

Nemlendirici saç bakım maskeleri, kuruyarak yıpranmış saçları tekrar eski sağlığına ve güzel görünümüne kavuşturmaya yardımcı olabilir. Çeşitli nedenlerden dolayı kuruyan saçlar kötü bir görünüm oluşturmasının yanı sıra saç kırıklarına da müsait bir hale gelir. Saçları çabuk uzamayan bayanlar böyle bir durumda oldukça sıkıntı yaşayabilirler. Saçlarınızın sağlıklı ve bakımlı olabilmesi için neme ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için ev yapımı saç bakım maskelerinden yardım alabilirsiniz. Bu sayede saçlarınızdaki kurumanın önüne geçerek, yıpranma ve saç kırığı gibi birçok sorunu giderebilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle saçlarınızdaki kuruluğu gidermeye ve önlemeye yardımcı olabilecek nemlendirici saç maskesi tarifleri paylaşıyoruz.

Nemlendirici Saç Bakım Maskesinin Saça Faydaları

 • Nemlendirici saç maskeleri saçların nem oranını dengelemeye yardımcı olur. Bu sayede saçlarınız daha yumuşak ve parlak olur.
 • Saçlara kökten uca bakım yapmaya olanak sağlayan bu maskeler saç  kırıklarını gidermeye ve yenilerinin oluşumunu da önlemeye yardımcı olur.
 • Doğal içerikli olan bu maskeler saçlara zarar vermeden bakım yapmanıza imkan tanır.
 • Nemlendirici maskeler sayesinde tekrar sağlıklı bir hale gelen saçlarınız daha çabuk uzamaya başlar.
 • Yeteri kadar neme sahip olan saçlarınız yumuşacık olur ve şekil vermeniz daha kolay hale gelir.

Nemlendirici Saç Bakım Maskeleri Nasıl Kullanılır?

 • Nemlendirici saç bakım maskelerini haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.
 • Maskelerin uygulaması sırasında karışımın saçların kökünden ucuna kadar sürülmesine özen gösterin.
 • Karışımı iyice yaydırabilmek için geniş dişli bir tarak kullanın.
 • Maskeyi uygularken hafif bir şekilde saç köklerine masaj yaparak sürün.
 • Saçlarınıza daha iyi etki etmesi için bekleme süresi boyunca saçlarınızı  bone ya da havlu ile kapatın.
 • Nemlendirici saç maskesinden istediğiniz etkiyi alabilmek için tarifleri malzeme oranına uygun şekilde hazırlayın ve bekleme süresine uyun.
 • Uygulama sonrasında saçlarınızı maskeden iyice arındırmaya özen gösterin. Eğer bunu yapmazsanız saç diplerinde kalan artıklar saç diplerinin rahat hava almasına engel olabilir.

Ev Yapımı Saç Nemlendirici Maske Tarifleri

Bayanların saçlarının ihtiyacına göre evde yapıp uyguladığı birçok saç bakım maskesi bulunur. Saç kuruluğundan şikayetçi olan bayanların çoğu avokadolu muz maskesi, zeytinyağı bal maskesi ve hindistan cevizi yağı maskesi kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilmektedir. Aşağıda sizlerle bu 3 doğal saç maskesi  tarifini paylaşıyoruz, bunlardan istediğinizi uygulayarak daha sağlıklı ve güzel saçlara sahip olabilirsiniz.

Kuru Saçlar için Avokado ve Muz Maskesi

Saçlarınıza koruyucu ve besleyici bir bakım uygulamak için bu maskeyi evde kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Avokado ve muza ilaveten kullanacağınız ekstra malzemeler sayesinde bir maske ile saçlarınızdaki birçok sorunu giderebilir. Kısa süre içerisinde sağlıkla ışıldayan ve hızlı uzayan saçlara kavuşabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 tane muz
 • 1 tane avokado
 • 1 tane yumurta
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı ve Uygulanışı

Yumurtayı bir kasenin içine kırın ve köpürünceye kadar iyice çırpın. Muz ve avokadoyu dilimledikten sonra yumurtanın içine ekleyin. Bunları güzelce karıştırıp ezdikten sonra zeytinyağını azar azar ilave ederek maske kıvamına gelmesini sağlayın. Yapmış olduğunuz avokadolu muz maskesini saçlarınıza kökten uca kadar masaj yaparak yedirin. İyice yayılması için geniş dişli bir tarak ile tarayın. Sonrasında başınıza bir bone geçirin ve yarım saat kadar etki etmesi için bekleyin. Sürenin sonunda saçlarınızı şampuanla yıkayarak temizleyin ve doğal yollarla kurumaya bırakın.

Kuru Saçlar için Zeytinyağı ve Bal Maskesi

Bu maske kuruyan saçlara kaybettiği nemi kazandıran en ekonomik doğal formüldür. Her evin mutfağında bulunan zeytinyağı ve bal dışında başka masraf yapmaya gerek yoktur. Maskeden istediğiniz etkiyi elde edebilmeniz için yapımında kullanacağınız zeytinyağı ve balın organik olması gerekmektedir.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı ve Uygulanışı

Maskenin yapımında kullanılacak olan zeytinyağının biraz ılık olması gerekmekte. Bu nedenle ilk önce zeytinyağını ocakta kısık ateşte hafifçe ısıtın. Bu işlemi yaparken yağı iyice kızdırmıyoruz sadece balla iyice karıştırabilmek için biraz ısınmasını sağlıyoruz. Balın da oda sıcaklığında yumuşamış olması lazım, eğer buzdolabında muhafaza ediyorsanız maskeyi yapmaya başlamadan önce dışarı çıkarıp biraz yumuşaması için bekletmelisiniz. Zeytinyağının ılımasını sağladıktan sonra içine balı katın ve güzelce karıştırın. Hazırlamış olduğunuz saç bakım maskesini önce saç derinize masaj yaparak yedirin ve ardından dipten uca doğru saçlarınızın tamamına sürün. Saçlarınızı bir bone ile kapatarak yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı şampuanlayarak temizleyebilirsiniz.

Kuru Saçlar için Hindistancevizi Yağı Maskesi

Hindistan cevizi yağı bayanlar tarafından saç bakımında eskiden beri kullanılmaktadır. Saçlara kaybettiği nemi geri kazandıran ve daha sağlıklı olmalarına yardımcı olan bu maskenin daha etkili olması için zeytinyağı ile birlikte yapılabilir. İsteyenler sadece hindistan cevizi yağı kullanarak da bu uygulamayı yapabilirler. Bu konudaki tercih size kalmış.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Yapılışı ve Uygulanışı

Bir kaseye hindistan cevizi yağını alın ve içine azar azar zeytinyağını ekleyerek güzelce karıştırın. Maskeyi bu şekilde hazırladıktan sonra saç diplerinizden uçlara doğru masaj yaparak sürün. Daha sonra başınıza bir bone geçirin ve 30 dakika kadar etki etmesi için saçlarınızda bekletin. Sürenin sonunda saçlarınızı şampuanla yıkayarak maskeden arındırabilirsiniz.

Kuru saçlar için maske tariflerini ilk yaptığınız andan itibaren saçlarınız üzerindeki olumlu etkisini görmeye başlayabilirsiniz. Haftada bir düzenli kullanım sonucunda yaklaşık 1,5 içerisinde saçlarınızın daha parlak ve yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git